SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Warszawa ostatnio stawia mocno na tramwaje. Ostatnie lata odznaczyły się wielkimi zakupami taboru, zmieniając zupełnie oblicze komunikacji szynowej, a przyszłość rysuje się pod znakiem wielkich inwestycji infrastrukturalnych, m.in. trasy na Gocław czy do Wilanowa.
Warszawa: Torowisko na al. Waszyngtona zmieni położenie? Kilka wariantów
Warszawa: Tramwaj do Dworca Zachodniego. Po jednym pasie na Bitwy Warszawskiej
Warszawa: Od 29 lipca przerwa w ruchu tramwajów na Puławskiej i Spacerowej
Warszawa: Tramwaj na Stegny i roboty drogowe przy tramwaju do Wilanowa później
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
W wielu miastach potencjał tramwajów nie jest w pełni wykorzystywany. Pojazdy tracą wiele czasu na skrzyżowaniach z powodu niesprzyjających sygnalizacji, faworyzujących ruch indywidualny. Nie potrzeba wielu inwestycji, by usprawnić i przyspieszyć ruch tramwajów.
Tramwaje Warszawskie wybrały wykonawcę kolejnych priorytetów na światłach
Tramwaje Warszawskie z ofertami na kolejne priorytety – Ochota, Bemowo, Mokotów
Tramwaje Warszawskie przygotują kolejne priorytety: Grójecka, Puławska, Powstańców Śl.
Strasburg: Jak europejska metropolia skorzystała dzięki tramwajom
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Szczecin. Tramwaje wrócą na Dworcowej i Kolumba 1 listopada
Jakub Rösler 19 września 2024
W Szczecinie dobiega końca modernizacja trasy tramwajowej na Kolumba, Dworcowej i Nowej. Fragment od Bramy Portowej do Dworca Kolejowego jest już praktycznie gotowy, jednak tramwaje dwukierunkowe nie dojadą do dworca szybciej niż dalej.
Zielone torowiska w Polsce rosną jak na drożdżach
Redakcja/inf. pras. 19 września 2024
Już ponad 150 km liczy sieć zielonych torowisk tramwajowych w Polsce, a w najbliższych latach ich długość wzrośnie o nawet 40 km – wynika z danych zebranych przez TINES Rail, wiodącego producenta nowoczesnych systemów nawierzchni szynowych.
Aż trzech chętnych na dostawę przegubowych elektrobusów do Katowic
Jakub Rösler 19 września 2024
PKM Katowice otrzymało trzy oferty na dostawę 30 nowych elektrobusów wraz z infrastrukturą do ich ładowania. Każda z nich mieści się w budżecie przewoźnika określonym na ponad 132 mln złotych brutto.
Chełm z finansowaniem nowej bazy autobusowej
Redakcja/inf. pras. 19 września 2024
Miasto Chełm otrzymało ponad 44 miliony złotych dofinansowania na modernizację zajezdni autobusowej. Obiekt zostanie dostosowany do użytkowania autobusów wodorowych, które zostaną dostarczone do końca października przyszłego roku.
Podlaski „multiport lotniczy”? Lepiej inwestować w autobusy i kolej
Roman Czubiński 19 września 2024
Podlaska Izba Lotnicza chce, by w gminie Kołaki Kościelne powstało ogromne lotnisko cargo. Inwestycja ma być finansowana w „nowym modelu” – pomysłodawcy nie podają szczegółów, prawdopodobnie chodzi jednak o kapitał chiński. Zdaniem ekspertów z branży koncepcja nie ma szans na realizację.
Wielkopolska. Środki unijne na drogi rowerowe i węzły przesiadkowe
Jakub Rösler 19 września 2024
„Mamy to!” – mówią samorządowcy i z dumą prezentują kolejne projekty dofinansowane środkami unijnymi w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.18 września 2024 roku podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu goście Marszałka Marka Woźniaka opowiedzieli o realizowanych przez nich działaniach, które mają wpływać na poprawę klimatu. – To projekty z zakresu zeroemisyjnej mobilności – rozbudowa bezpiecznej infrastruktury ścieżek rowerowych i dostosowanych do tego węzłów przesiadkowych oraz tworzenie rezerwuarów wilgoci i zielonych przestrzeni w miejscach, w których żyjemy – informuje Marszałek Woźniak.
Warszawa. Za kilkanaście dni rusza badanie ruchu
Redakcja/inf. pras. 19 września 2024
Od 1 października do 30 listopada br. na terenie gmin metropolii warszawskiej oraz w okresie 5 marca – 30 kwietnia 2025 r. na obszarze Warszawy, przeprowadzone zostaną kompleksowe badania ruchu. Przez ten czas zebrane zostaną informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.
Fala powodziowa we Wrocławiu. Pociągi kursują
Michał Szymajda 19 września 2024
Od soboty sprawdzamy jak wygląda ruch pociągów w południowej i południowo-zachodniej Polsce. Ekipy PKP PLK starają się przywracać do ruchu kolejne wcześniej zamknięte, podmyte i zalane linie, PKP Intercity wciąż wstrzymują pociągi do Czech i Pendolino do Jeleniej Góry, Koleje Dolnośląskie aktywnie walczą o możliwość dojazdu do Kłodzka. Najważniejsze jest jednak to, że do godzin porannych udało się zabezpieczyć przed wielką wodą Wrocław i jego ogromny węzeł kolejowy.
Suwałki ze środkami na następne autobusy elektryczne
Redakcja/inf. pras. 19 września 2024
Miasto Suwałki pozyskało kolejne dofinansowanie na inwestycje związane m.in. z zakupem czterech następnych autobusów elektrycznych. W ramach dwóch projektów powstaną też ciągi pieszo-rowerowe oraz myjnia dla autobusów. Wartość działań przekroczy 30 mln zł.
Lublin. Nowe pętle wraz z ładowarkami do elektrobusów
Przemysław Farsewicz 19 września 2024
Lublin planuje budowę ładowarek dla autobusów elektrycznych w pięciu miejscach. Wraz z montażem stanowisk do ładowania zaplanowano przebudowę pętli. Powstaną też dwie nowe. Trwa przetarg na znalezienie projektanta tych prac.
Ryga dostosowała kolejną trasę dla niskopodłogowych tramwajów
Przemysław Farsewicz 18 września 2024
Ryga przystosowała kolejną linię tramwajową do obsługi nowych niskopodłogowych tramwajów. Ze względu na sieć trakcyjną starego typu, wozy Škoda 15T, których miasto posiada łącznie 46, nie wszędzie mogą być wykorzystywane.
Opole szuka projektanta przyszłej pętli autobusowej na Górnej
Przemysław Farsewicz 18 września 2024
Opole planuje budowę nowej pętli przy ul. Górnej. W planach jest zaprojektowanie rozwiązań pod pięć stanowisk autobusowych. Zaplanowano instalację dwóch ładowarek dla pojazdów elektrycznych. Do miasta spłynęły oferty od zainteresowanych firm projektowych.
ŁKA: Autobusy dowozowe cały czas kursują planowo
Kasper Fiszer 18 września 2024
Mimo niesprzyjających warunków pogodowych Łódzka Kolej Aglomeracyjna utrzymywała w ostatnich dniach swoje kursy dowozowe. Autobusy, które na zlecenie wojewódzkiej spółki obsługuje PKS Skierniewice, docierały więc bez przeszkód m.in. do Rawy Mazowieckiej, Zelowa czy Parzęczewa. Do jedynego zdarzenia doszło w rejonie Bedonia, nie wstrzymało ono jednak przewozów.
Katowice: Ruszyła budowa węzła do przeładunku towarów i paliw
inf. pras. 18 września 2024
W poniedziałek 16 września 2024 roku w Katowice Airport uroczyście zainaugurowano budowę multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową. To inwestycja realizowana przy wsparciu środków z Unii Europejskiej w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021–2027 Military Mobility. Zgodnie z umową o dofinansowaniu, którą Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA podpisało z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) wysokość wsparcia unijnego wyniesie do 10,09 mln euro.
Hitachi dostarczy 46 tramwajów z bateriami do Florencji
Przemysław Farsewicz / Jakub Rösler 18 września 2024
Toskańskie miasto we Włoszech buduje nowe linie tramwajowe. Trasy będą pozbawione sieci trakcyjnej, aby nie szpecić historycznego centrum, dlatego 46 nowych tramwajów będzie wyposażonych w baterie, na których będą w stanie przejechać od 3 do 4 kilometrów.
Multiconsult: Przyszłość elektromobilności ma dwa koła
Redakcja/inf. pras. 18 września 2024
W cieniu elektromobilności w branży motoryzacyjnej dynamicznie rozwija się zupełnie nowy segment mobilności miejskiej. W niektórych krajach Europy Zachodniej już ponad połowa sprzedawanych rowerów ma napęd elektryczny. Wiele wskazuje na to, że już w przyszłym roku rewolucja zawita również na polskie ścieżki rowerowe dzięki dotacjom na zakup rowerów elektrycznych.
Kielce chcą kupić 49 elektrobusów
Redakcja/inf. pras. 18 września 2024
Kielce rozpisały przetarg na zakup swoich pierwszych autobusów elektrycznych w liczbie 24 pojazdów, w czym mają pomóc środki z programu Zielony Transport Publiczny. Ponadto miasto planuje zakup kolejnych 25 pojazdów dzięki następnym środkom europejskim. To nie koniec zadań transportowych, jakie zostaną zrealizowane w stolicy województwa świętokrzyskiego.
Metro Warszawskie na ratunek PKP Cargo
Redakcja/inf. pras. 18 września 2024
W dniu 16 września 2024 roku Spółki PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji i Metro Warszawskie podpisały list intencyjny w sprawie zatrudniania pracowników PKP CARGO. Program wsparcia nowego zatrudnienia dla ok. 100 pracowników PKP CARGO będzie realizowany w najbliższych tygodniach w grupach zawodowych, w których Metro Warszawskie aktywnie poszukuje pracowników.
Jest umowa na budowę części węzła Rail Baltiki w Tallinie
Przemysław Farsewicz 18 września 2024
Trwa przebudowa stacji kolejowej Ülemiste w Tallinie, która będzie pełnić rolę podstawowego dworca Rail Baltiki w stolicy Estonii. Niedawno zawarty został natomiast kontrakt na budowę północnej części dworca i węzła przesiadkowego.
Wrocław. Ruszył przetarg na TAT na Swojczyce (plany)
Jakub Rösler 17 września 2024
Wrocław prowadzi przetarg na budowę trasy tramwajowej na Swojczyce. Nowy odcinek liczy około 1,7 kilometra i będzie przedłużeniem obecnej trasy do pętli Sępolno. Miasto chce dofinansować jego budowę ze środków europejskich. Wykonawca będzie musiał zrealizować całość zamówienia w ciągu 2 lat od zawarcia umowy.
Warszawa: Jak postępuje przebudowa Złotej i Zgoda?
UM Warszawa 17 września 2024
Trwa przebudowa obszaru warszawskiego Śródmieścia obejmującego ulice: Jasną, Sienkiewicza, Złotą i Zgoda. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, Strażą Miejską oraz Policją wprowadza zmiany, które zmniejszą niedogodności wynikające z prac w centrum miasta.
Kraków. Schody przy dworcu autobusowym w końcu działają
UM Kraków 17 września 2024
Kraków w końcu poradził sobie z niesprawnymi schodami ruchomymi pomagającymi dostać się z dworca kolejowego na dworzec autobusowy. Schody w obu kierunkach nie działały od... 2019 roku. Od wczoraj, 16 września, schody znów działają.
Łotwa: Trwa przetarg na terminal cargo Rail Baltiki przy lotnisku w Rydze
Przemysław Farsewicz 17 września 2024
Spółka Eiropas Dzelzceļa līnijas, które wdraża projekt Rail Baltiki na Łotwie, ogłosiła przetarg na dokumentację projektową dla budowy terminalu cargo podwójnego zastosowania na lotnisku RIX Riga Airport. Wykonawca będzie też sprawował nadzór nad realizacją prac. Obecnie trwa już budowa stacji pasażerskiej.
Siedlce mają unijne miliony na nowe autobusy
UM Siedlce 17 września 2024
Miasto Siedlce oraz gminy wchodzące w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, tj. Gmina Siedlce, Kotuń, Mokobody, Wiśniew i Zbuczyn, uzyskały ponad 100 milionów złotych dofinansowania. Z tej kwoty blisko 78 milionów złotych zostanie przeznaczone dla Miasta Siedlce. Projekt będzie realizowany w partnerstwie międzygminnym.
Solaris Urbino 18 hydrogen zdobywa tytuł Bus of the Year 2025!
Solaris Bus & Coach 17 września 2024
Solaris Urbino 18 hydrogen został ogłoszony autobusem roku 2025 przez międzynarodowe jury Bus of the Year. To historyczne osiągnięcie, ponieważ po raz pierwszy to wyróżnienie otrzymał pojazd napędzany wodorem.
PKP PLK zmodyfikowały umowę na średnicę. Zmiany na Wschodniej
Marcel Wójcik 17 września 2024
Projektowanie przebudowy warszawskiej linii średnicowej trwa od 2018 r. i końca nie widać. Termin samej przebudowy również jest przekładany – obecnie zarządca infrastruktury deklaruje, że prace na Warszawie Wschodniej mogą ruszyć w 2026 r. Na razie PKP PLK wprowadzają kolejne zmiany do założeń projektu.
Gorzów Wielkopolski kupuje następne elektrobusy
Jakub Rösler 16 września 2024
MZK Gorzów Wielkopolski ogłosił przetarg na zakup siedmiu nowych autobusów elektrycznych. Przewoźnik chce nabyć pojazdy wraz z ładowarkami zajezdniowymi, a cały projekt ma zostać dofinansowany ze środków z programu Zielony Transport Publiczny. Pojazdy mają mieć m.in. miejsce dla psa przewodnika.
Pierwszy krok w stronę autonomicznego tramwaju w Poznaniu
MPK Poznań 16 września 2024
W przyszłym roku rozpoczną się pierwsze testy w zajezdni tramwajowej na poznańskim Franowie. Nad opracowaniem autonomicznego systemu sterowania tramwajem pracują eksperci z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu.
Warszawa. Jest pomysł na eko-parking na Połczyńskiej
UM Warszawa 16 września 2024
Więcej zieleni, zbiorniki retencyjne, dodatkowe punkty ładowania pojazdów elektrycznych, zadaszenia z panelami fotowoltaicznymi. Tak zmieni się parking „Parkuj i Jedź” Połczyńska w Warszawie. Co istotne, po zakończeniu przebudowy będą mogli z niego korzystać nie tylko kierowcy. Obiekt zyska dodatkową funkcję – stanie się zielonym miejscem rekreacji dostępnym dla wszystkich mieszkańców.
Furgalski: Chińskie gacie nie mogą być podstawą cargo w CPK
Rafał Dybiński 16 września 2024
Jakiego CPK potrzebuje polski biznes? - Chińskie gacie nie mogą być podstawą cargo - zaapelował Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, podczas debaty w trakcie Kongresu Rynku Lotniczego 2024.
Wyjątkowe wydarzenie na konferencyjnej mapie Polski – Krynica Forum już we wrześniu!
Redakcja 16 września 2024
Dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej i nowe wyzwania związane z trwającą agresją rosyjską zawładnęły dyskursem publicznym. Krynica Forum ma być odpowiedzią na te wydarzenia. Jak podkreślają organizatorzy, w dniach 18-20 września Krynica-Zdrój stanie się platformą dialogu i współpracy. Konferencja określi kierunki rozwoju politycznego, społecznego i gospodarczego Polski i Europy w erze geopolitycznych zawirowań. Trzydniowe wydarzenie obejmie ponad 40 paneli tematycznych, gromadząc blisko 150 prelegentów i kilka tysięcy uczestników. Partnerem Głównym przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.
Poznań. Piątkowska i Połabska bez tramwajów. Przez kamienicę
Jakub Rösler 16 września 2024
W Poznaniu zamknięto ważny odcinek sieci tramwajowej wyprowadzający ruch w kierunku pętli Połabska, Piątkowska, krańcówki Wilczak oraz częściowo pętli na osiedlu Sobieskiego. Powodem jest fatalny stan jednej z kamienic przy torowisku na Roosevelta, którą trzeba rozebrać. Miasto uruchomiło wahadłową linię tramwajową z Wilczaka na Naramowice, ale Piątkowska i Połabska pozostaną bez tramwajów jeszcze długo. W mieście spełnił się czarny sen osób odpowiedzialnych za transport, w którym z układu wypadła północna głowica Mostu Teatralnego, tym samym odcinając od tramwaju sporą część północy Poznania.
Dąbrowa Białostocka bez przebudowy dworca. Bo zmieniły się plany PLK
Marcel Wójcik 16 września 2024
Na razie nie ruszy przebudowa dworca w Dąbrowie Białostockiej w powiecie sokólskim w województwie podlaskim. PKP SA unieważniły przetarg na wykonanie projektu i przeprowadzenie prac budowlanych. Powodem jest zmiana planów PKP PLK co do przyszłości znajdującej się w budynku nastawni.
Warszawa. Pętle w zieleni
UM Warszawa 16 września 2024
Rośliny, szczególnie w obliczu obecnych zmian klimatycznych, odgrywają bardzo dużą rolę w miastach. Dlatego Warszawa od lat konsekwentnie inwestuje w zieleń. Kwiaty, krzewy i drzewa można znaleźć także na pętlach Warszawskiego Transportu Publicznego.
Piła zamawia kolejne Solarisy. W planach kolejnych 12 autobusów
inf. pras. oprac. JR 16 września 2024
Pięć fabrycznie nowych autobusów elektrycznych zasili w najbliższym czasie tabor pilskiego MZK. Dwa trafić mają do Piły jeszcze w tym roku, a trzy kolejne o wydłużonym zasięgu we wrześniu przyszłego roku. Miasto planuje też zakup następnych 12 pojazdów, wodorowych oraz elektrycznych. Ma w tym pomóc program Zielony Transport Publiczny.
Olsztyn. Wróci plac przed Wysoką Bramą
Przemysław Farsewicz 15 września 2024
Przez lata plac Jedności Słowiańskiej przed Wysoką Bramą w centrum Olsztyna był mocno ograniczony dla pieszych. To za sprawą wielkiej dziury, w której kryły się pozostałości średniowiecznej baszty. Władze miasta zapowiadają wreszcie zabezpieczenie archeologicznego znaleziska i stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców.
Będzie ponowna analiza stanu kamienic nad tarczą w Łodzi
PKP PLK 15 września 2024
13 września odbyło się spotkanie w sprawie bieżącej sytuacji związanej z drążeniem tunelu średnicowego pod Łodzią przez tarczę Katarzyna. Spotkanie zwołał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W spotkaniu, oprócz ministra infrastruktury, wzięli udział m.in.: wojewoda łódzki Dorota Ryl, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przedstawiciele spółki PLK SA (inwestora tunelu), wykonawcy prac i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Poniżej przedstawiamy pełną informację prasową ministerstwa w tej sprawie.
Warszawa nagrodziła bohaterów transportu publicznego
UM Warszawa 15 września 2024
Już po raz siódmy Zarząd Transportu Miejskiego zorganizował konkurs „Osobowość Warszawskiego Transportu Publicznego Przyjazna Pasażerom”. W środę, 11 września, w stołecznym ratuszu nagrodzeni zostali m.in. pracownicy, których zdecydowane i bohaterskie działanie podczas wykonywania obowiązków służbowych pomogło uratować czyjeś zdrowie i życie.
Nowa wylotówka z Warszawy na południe. Jest przetarg
Elżbieta Pałys 15 września 2024
Zmieni się droga wylotowa z Warszawy w kierunku południowym. Droga wojewódzka nr 801, tj. na odcinku łączącym Warszawę z Józefowem ma być dwujezdniowa i poprowadzona w nowym śladzie. Ta inwestycja jest zapowiadana od dawna. Ruszył przetarg na opracowanie wielowariantowej koncepcji programowej wraz z decyzją środowiskową.
Lotnisko Chopina: Rekordowy sierpień i nowe połączenia na Bliski Wschód
PPL/Lotnisko Chopina 15 września 2024
W sierpniu stołeczny port odprawił ponad 2,17 mln pasażerów. To trzeci z rzędu miesiąc, w którym liczba obsłużonych na Lotnisku Chopina podróżnych przekroczyła dwa miliony. Niebawem poszerzy się oferta lotów z Warszawy na Bliskich Wschód. Loty oferować będą linie Etihad i Air Arabia.
Gdynia. Nowy pas ruchu dla rowerów w centrum
UM Gdynia 14 września 2024
W miniony weekend na ul. 3 Maja w Gdyni wytyczony został nowy pas ruchu dla rowerów. Po wprowadzeniu zmian miłośnicy jednośladów mogą wykonywać te same manewry, co wcześniej, mają jednak do dyspozycji pas ruchu na wprost w kierunku ul. Armii Krajowej. Kierowcy korzystają z takiej samej liczby pasów ruchu, jak wcześniej.
Rowerem po jadącym pociągu RedBulla. Niesamowity przejazd Dawida Godźka [film]
Michał Szymajda 14 września 2024
Dawid Godziek dokonał rzeczy niewyobrażalnie pięknej, widowiskowej i zarazem niebezpiecznej. Wziął udział w projekcie Red Bulla i przejechał po specjalnie skonstruowanym torze na kolejowych platformach, podczas gdy pociąg był w ruchu! Projekt był logistycznie bardzo skomplikowany. Efektem jest niewiarygodny film.
Fijoł (LOT): Powiększamy siatkę połączeń, flotę i załogę
Roman Czubiński 14 września 2024
Przygotowania do rozbudowy floty i wymiany części posiadanych samolotów przebiegają zgodnie z planem – zapewnił na Kongresie Rynku Lotniczego prezes zarządu PLL LOT Michał Fijoł. Jeszcze w tym roku potencjał przewozowy firmy ma wzrosnąć o przeszło 15 proc. Przewoźnik, zgodnie z nową strategią, uruchamia też połączenia w kolejnych relacjach.
Lubuskie. Przebieg obwodnicy w ciągu DK-22 zatwierdzony
ep. 14 września 2024
Jest już decyzja środowiskowa dla obwodnicy Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22. Mogą ruszyć kolejne prace. To jedna z sześciu inwestycji, które powstaną na terenie woj. lubuskiego w ramach Programu budowy 100 obwodnic.
Koszalin. Nowy dworzec kolejowy dopiero w 2026 roku
Jakub Rösler 13 września 2024
Prace budowlane przy nowym dworcu kolejowym w Koszalinie stanęły kilka miesięcy temu, co jest to spowodowane błędami w dotychczasowej dokumentacji projektowej. Wkrótce mają zostać podpisane aneksy umożliwiające prac budowlanych. Błędy w dokumentacji i zatrzymanie inwestycji wpływa na termin ukończenia prac, który przesunięto z końca 2024 na 2026 rok.
Gdańsk. Wszystkie NesoBusy już na trasach
Gdańskie Autobusy i Tramwaje 13 września 2024
W Gdańsku zakończone zostały dostawy 10 nowych, w pełni zeroemisyjnych, bo napędzanych zielonym wodorem autobusów. 12 września w komplecie wyjechały one na ulice miasta. Warto zaznaczyć, że Gdańsk zdecydował się na długoterminowy, bo aż 10-letni najem 10 pojazdów.
Transport publiczny a wartość nieruchomości
art. sponsorowany 13 września 2024
Rozwój sieci drogowej, kolejowej i lotniczej w Polsce sukcesywnie poprawia jakość życia jej mieszkańców. Coraz bogatsza infrastruktura przyciąga też inwestorów i wpływa na rozwój gospodarczy wielu regionów kraju. Lepszy transport publiczny oznacza również wzrost wartości nieruchomości zarówno w miastach, jak i na terenach wiejskich. Mimo dobrych perspektyw wykluczenie komunikacyjne wciąż jest w naszym kraju sporym problemem. Z drugiej strony przeciążone trakty oznaczają hałas i zanieczyszczenia, które niekorzystnie wpływają na samopoczucie mieszkańców. Jak wszystkie te czynniki kształtują ceny nieruchomości?
Białystok z jedną ofertą na woonerf na ul. Św. Rocha
Przemysław Farsewicz 13 września 2024
Miasto prowadzi przetarg na zaprojektowanie i budowę miejskiego woonerfu na ul. Św. Rocha. W planach jest zwężenie drogi, uspokojenie ruchu samochodowego i oddanie większej przestrzeni pieszym. Na realizację inwestycji miasto dostało 30 mln zł w formie promesy wstępnej z Polskiego Ładu. Do przetargu stanęła tylko jedna firma.
Kolejny raport z budowy Mostów Berdychowskich w Poznaniu
Poznańskie Inwestycje Miejskie 13 września 2024
Z tygodnia na tydzień postępują prace przy mostach Berdychowskich w Poznaniu, które zbliżają je do oczekiwanego wyglądu. Z placu budowy usuwane są ostatnie elementy podpór tymczasowych. Ich montaż wymagał sprowadzenia ze Szczecina barki z odpowiednim sprzętem, a demontaż – pomocy nurków.
Weź udział w konsultacjach dotyczących Horyzontalnego Rozkładu Jazdy
inf, pras. oprac. ms. 13 września 2024
Rozpoczynają się konsultacje publiczne założeń projektu Horyzontalnego Rozkładu Jazdy. Ich cel to zebranie opinii i uwag od obecnych i przyszłych pasażerów kolei, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji społecznych, eksperckich i branżowych oraz środowiska naukowo-technicznego.
Łódź: MPK kupuje 36 autobusów elektrycznych
Roman Czubiński 13 września 2024
Łódzkie MPK ogłosiło przetarg na nowe autobusy elektryczne. Zamówienie obejmuje 14 autobusów 12-metrowych i 22 przegubowe. Pojazdy będą stacjonowały w zajezdni nr 1 przy ul. Limanowskiego, która jako jedyna jest przystosowana do ich obsługi.
Bolt: Czas na nowe unijne regulacje rynku taksówkarskiego
Redakcja 13 września 2024
Choć operatorzy aplikacji do zamawiania przewozu osób taksówką odnoszą duże sukcesy, w wielu krajach ich rozwój blokują przestarzałe przepisy. Regulacje te powinny zostać dostosowane do dzisiejszego poziomu rozwoju technologii, najlepiej na poziomie unijnym – uważa Magdalena Mazur z firmy Bolt. Jako przykład dobrych rozwiązań w tym zakresie wymienia prawo obowiązujące w Polsce, której prezydencja w UE może stać się początkiem dyskusji nad zmianami na rynku taksówkarskim w całej Wspólnocie.
Lasek: Każde lotnisko to zasób strategiczny
Roman Czubiński 13 września 2024
Każde lotnisko cywilne może być wykorzystane do celów obronności państwa. Trzeba wykorzystywać w tym celu porty regionalne, nawet te trwale nierentowne – mówił podczas debaty strategicznej Kongresu Rynku Lotniczego pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek. Zapowiedział też przedstawienie wkrótce założeń zmian w polityce rozwoju lotnictwa cywilnego, uwzględniających potrzeby zarządców lotnisk.
Tramwaj na Zieloną Białołękę. Jest umowa na projekt
UM Warszawa 13 września 2024
Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla nowej trasy tramwajowej na wschodnią część Białołęki. Budowa tej oczekiwanej przez mieszkańców dzielnicy inwestycji powinna rozpocząć się w 2028 roku.
Pabianice zawnioskują o środki na dodatkowe elektrobusy
Kasper Fiszer 13 września 2024
Podłódzkie Pabianice chcą kupić nie dziewięć, a dwanaście autobusów elektrycznych. Zapowiadają więc złożenie dwóch wniosków o środki europejskie na modernizację swojego systemu transportowego. Samorząd pozostaje liderem pod względem inwestycji w komunikację miejską w skali aglomeracji.
Gliwice. Nowa władza, ale stare podejście do tramwajów
Jakub Rösler 12 września 2024
Gliwicami od kilku miesięcy rządzi nowa prezydentka, Katarzyna Kuczyńska-Budka, która jednak nie ma planów odbudowy sieci tramwajowej na terenie miasta. Ponadto w ostatnim czasie zlikwidowano spory fragment dawnej trasy na Chorzowskiej, a miasto myśli też o likwidacji torowiska na jednej z głównych arterii miasta – ulicy Zwycięstwa. Na otarcie łez mieszkańcom miasta pozostają… autobusy elektryczne.
Miechów planuje zakup kolejnych autobusów miejskich
Kasper Fiszer 12 września 2024
Po czterech latach od startu systemu komunikacji miejskiej małopolski Miechów planuje jego rozbudowę. Do uruchomienia dodatkowych połączeń konieczne będzie pozyskanie taboru, bo miejscowy ZWiK dysponuje tylko dwoma pojazdami. Samorząd argumentuje, że autobusy cieszą się popularnością wśród mieszkańców.
Szczecin szykuje podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej
Wiadomości Szczecin 12 września 2024
15-minutowy 3 zł, 30-minutowy 4 zł, miesięczny na jedną linię zwykłą 80 zł, na pośpieszną 90 zł. Nowy cennik – jeśli zyska akceptację Rady Miasta - wejdzie w życie za osiem miesięcy, 1 maja 2025 roku.
Ruszył Kongres Rynku Lotniczego!
Rafał Dybiński 12 września 2024
– Cieszę się, że przestaliśmy się kręcić w naszej branży wyłącznie wokół CPK. Są problemy do rozwiązania, może nudne i bez fajerwerków, ale są. Ważne jest bowiem udoskonalenie współpracy lotnisk cywilnych z wojskiem – podkreślił Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, na otwarcie Kongresu Rynku Lotniczego.
Tramwaje Warszawskie żegnają członka Zarządu
Redakcja 12 września 2024
Tramwaje Warszawskie poinformowały o śmierci Roberta Kościelnego, członka zarządu spółki. „Był wspaniałym, ciepłym człowiekiem, oddanym pracy i swoim współpracownikom. Jego wkład w rozwój organizacji jest nieoceniony” – przekazuje przewoźnik.
Co słychać na budowie tramwaju do Dw. Zachodniego?
Redakcja/inf. pras. 11 września 2024
Wykonawca budowy tramwaju do Dw. Zachodniego zakończył prace przy przebudowie odcinka sieci ciepłowniczej – dzień przed harmonogram uzgodnionym z Veolią. Tym samym usunięto główną kolizję z budową tunelu tramwajowego w rejonie ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. Jeszcze jesienią wykonawca zamierza zwiększyć front robót.
MPK Poznań będzie miało kolejne elektrobusy
Jakub Rösler 11 września 2024
MPK Poznań wybrało najlepszą ofertę w przetargu na dostawę nowych przegubowych autobusów elektrycznych. Przewoźnik kupuje 9 autobusów z możliwością rozszerzenia zamówienia o kolejnych 8 pojazdów. W wyniku oceny ofert zwycięzcą postępowania został Solaris, który pokonał firmę Daimler Buses.
Boeing: Program B797 coraz bliżej
Mateusz Kieruzal 11 września 2024
Produkcja nowych samolotów przez Boeinga nie stanie, gdyż strajku ponad 30 tys. pracowników nie będzie, albowiem amerykański koncern osiągnął wstępne porozumienie ze związkowcami, gwarantując najwyższą podwyżkę płac w historii. Producent samolotów ujawnił także, że długo oczekiwany samolot pasażerski średniej wielkości (B797) zostanie zbudowany w fabrykach w stanie Waszyngton. Pogłoski o nowej maszynie pojawiają się od dekady, lecz dopiero teraz Boeing ujawnił pierwsze konkretne plany związane z programem 797.