SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Kraków z dodatkowym dofinansowaniem unijnym na inwestycji
Redakcja/inf. pras. 31 marca 2023
O dodatkowe 44,8 mln zł zwiększone zostanie dofinansowanie inwestycji na transport miejski dla metropolii krakowskiej. Pieniądze będą przeznaczone na zwiększenie dofinansowania Unii Europejskiej dla dotychczas realizowanych projektów.
CPK już z umową na projekt dróg wokół nowego lotniska
Rafał Dybiński 31 marca 2023
Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na opracowanie tzw. drogowej koncepcji programowej w rejonie nowego portu lotniczego. W sumie wokół portu powstanie ok. 30 km nowych dróg, w tym nowy węzeł na autostradzie A2.
Co z dodatkowymi Skodami? Producent chce więcej pieniędzy, a Metro – czasu
Witold Urbanowicz 31 marca 2023
W piątek (31 marca) mija wydłużony termin na decyzję ws. opcji na dodatkowe osiem pociągów Varsovia dla warszawskiego metra. Metro wystąpiło o więcej czasu do namysłu po tym, jak Škoda zasygnalizowała zwiększenie wysokości wynagrodzenia za składy. – Zaproponowana jednostronnie przez producenta zmiana warunków powoduje konieczność wykonania analizy finansowej – informuje Anna Bartoń, rzeczniczka prasowa Metra.
Łódź: Tramwaje wrócą na dwa odcinki Kilińskiego
Kasper Fiszer 31 marca 2023
Zbliża się długo oczekiwany powrót tramwajów na ul. Kilińskiego w rejonie dworca Łódź Fabryczna. Jak zapowiedziało właśnie miasto, równocześnie przywrócona zostanie także komunikacja pomiędzy al. Piłsudskiego a Tymienieckiego. Nowa, tymczasowa linia ma być obsługiwana taborem dwukierunkowym.
Toruń: Tramwaje linii nr 2 i 4 wracają na stałe trasy
Redakcja/inf. pras. 31 marca 2023
W związku zakończeniem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki od soboty 1 kwietnia 2023 r. tramwaje linii nr 2 i 4 wracają na swoje stałe trasy oraz wznowiony zostanie ruch tramwajów ul. Odrodzenia. Jednocześnie przestanie obowiązywać objazd przez al. Solidarności i ul. Uniwersytecką. Zmiana spowoduje korektę rozkładu jazdy.
Olsztyn. Pasażerowie wracają do transportu publicznego
Przemysław Farsewicz 31 marca 2023
Rok 2022 był pierwszym rokiem pozbawionym obostrzeń w środkach transportu publicznego. W wielu miastach, także w Olsztynie, widać powrót pasażerów do tramwajów i autobusów. Poziom liczby podróży jest niemal taki sam jak przed lockdownem.
Rusza trzeci nabór programu Zielony Transport Publiczny na elektrobusy, trolejbusy i autobusy wodorowe
Jakub Rösler 30 marca 2023
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział właśnie kolejną edycję programu Zielony Transport Publiczny. Nowy nabór będzie premiował gminy i związki metropolitalne, których liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy. Takie podmioty będą mogły bowiem liczyć na całkowite pokrycie kosztów zakupu nowych autobusów wodorowych, elektrycznych bądź trolejbusów.
Ostrowiec Świętokrzyski z umową na kolejne elektryczne Yutongi
Redakcja/inf. pras. 30 marca 2023
Na ulice Ostrowca Świętokrzyskiego wyjadą kolejne autobusy elektryczne. Samorząd podpisał umowę na zakup dziewięciu „elektryków” firmy Yutong, które dostarczy Busnex Poland. Kontrakt obejmuje dostawę zeroemisyjnych pojazdów wraz z infrastrukturą w postaci dziewięciu punktów ładowania zajezdniowego.
Oczyszczacz powietrza Xiaomi - który najlepszy? Ranking 2023
art. sponsorowany 30 marca 2023
Xiaomi to uwielbiana przez Polaków marka, kojarzona przede wszystkim ze świetnej jakości smartfonami w rozsądnych cenach. Równie dobrze oceniane są inne sprzęty tego producenta, na przykład oczyszczacze powietrza. Który z nich będzie najlepszy? Sprawdź, czym wyróżniają się poszczególne modele i zdecyduj sam!
Problematyczna Warszawa Gdańska. PKP PLK myślą jak „ułatwić poruszanie się”
Witold Urbanowicz 30 marca 2023
Warszawa Gdańska, pomimo prowadzonych modernizacji i przebudów, nie radzi sobie z obsługą zwiększonego ruchu kolejowego. PKP PLK przyznają, że w poprzednich latach popełniono błędy „na etapie przygotowania inwestycji i późniejszej jej realizacji” – a projektów nie można było poprawić, bo groziłoby to złamaniem trwałości projektu i utratą dofinansowania. Sytuacji nie poprawiają często zatrzymywane schody ruchome i wprowadzająca w błąd dynamiczna informacja pasażerska, nad którą najwyraźniej nikt w pełni nie panuje.
Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Zmiany na Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej
Redakcja/inf. pras. 30 marca 2023
Już w najbliższy weekend kolejne zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie – w związku z budową tramwaju do Wilanowa. Od niedzieli, 2 kwietnia, zmiany w ruchu będą wprowadzone na odcinkach ulic Belwederskiej, Spacerowej i Gagarina. Obowiązywać będą do pierwszych tygodni maja.
Setra z nowym autobusem międzymiastowym
Redakcja/inf. pras. 30 marca 2023
Krótko po premierze kolejnej generacji autobusów turystycznych Setra ComfortClass 500 i TopClass 500, Setra otwiera teraz zupełnie nowy rozdział w tym segmencie, wprowadzając całkowicie przeprojektowane niskowejściowe autobusy międzymiastowe z serii MultiClass 500 LE.
Łódź: Powrót tramwajów do Ikei
Roman Czubiński 30 marca 2023
Ponowne wydłużenie linii tramwajowych na Pabianickiej do pętli Chocianowice Ikea to najważniejszy element najnowszego pakietu zmian w siatce linii łódzkiej komunikacji miejskiej. Dzięki częstszym kursom autobusów linii 59 poruszanie się po centrum powinno stać się nieco łatwiejsze, choć liczba zawieszonych odcinków sieci tramwajowej pozostaje bardzo duża. Zmiany wejdą w życie w najbliższą sobotę – 1 kwietnia.
Transportowe plany wielkopolskiej Trzcianki
Jakub Rösler 30 marca 2023
Wielkopolska Trzcianka planuje przejęcie dworca kolejowego oraz budowę centrum przesiadkowego. W budynku dworca ma mieścić się siedziba Centrum Usług Społecznych oraz część pasażerska. Samorząd chce też budować centrum przesiadkowe oraz nie wyklucza uruchomienia gminnej komunikacji autobusowej.
Warszawa rozstrzyga przetarg na Zieloną Marszałkowską między Królewską a pl. Bankowym
Redakcja/inf. pras. 29 marca 2023
Miasto rozstrzygnęło przetarg na modernizację ul. Marszałkowskiej na odcinku między ul. Królewską a pl. Bankowym – wraz z niewielkimi zmianami na samym placu. Wybrany wykonawca będzie miał za zadanie zmienić układ jezdni, wyremontować chodnik, uporządkować parkowanie, wybudować drogę dla rowerów i posadzić 63 drzewa. Koszt modernizacji to ponad 8 mln zł. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku.
Warszawa. Pierwszy pociąg rosyjski zjechał z linii. Następna stacja: Kijów
Witold Urbanowicz 29 marca 2023
W środę 29 marca Warszawa pożegnała pierwszy pociąg rosyjski. Skład w okolicach południa zjechał z linii metra i w najbliższych dniach będzie przygotowywany do transportu do Kijowa. Stare pociągi rosyjskie są wycofywane z ruchu w związku z dostawami pociągów Varsovia.
Fly America Act: prawo chroniące amerykańskie linie?
Mateusz Kieruzal 29 marca 2023
Fly America Act to amerykańska ustawa, która stanowi, że wszelkie zagraniczne podróże lotnicze finansowane z funduszy federalnych, muszą być zarezerwowane u przewoźników lotniczych latających pod banderą Stanów Zjednoczonych, niezależnie od kosztów, wygody i czasu podróży. Jest to swego rodzaju wsparcie rodzimego rynku lotniczego, zostawianie pieniędzy z podatków w budżecie własnego państwa, ale gdzie w takim razie są zawarte przez USA i kraje trzecie umowy o otwartym niebie?
Kraków testuje elektrycznego Solarisa
Redakcja/inf. pras. 29 marca 2023
W dniach od 29 marca do 16 kwietnia mieszkańcy Krakowa będą mogli przekonać się o komforcie jazdy najpopularniejszym modelem autobusu bateryjnego firmy Solaris. Operacyjność Urbino 12 electric w codziennym ruchu miejskim będzie testowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie.
Iława stawia na transport publiczny. Więcej elektryków i nowych wiat
Przemysław Farsewicz 29 marca 2023
Iława w województwie warmińsko-mazurskim rozwija komunikację publiczną. Miasto właśnie podpisało umowę na zakup dwóch kolejnych autobusów elektrycznych. W mieście stanąć ma również 13 nowych wiat przystankowych.
Gdańsk: Tramwajem do dworca Wrzeszcz. Na dniach przetarg na projekt trasy
Redakcja/inf. pras. 29 marca 2023
W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej fragmentu linii tramwajowej, która połączy al. Grunwaldzką z dworcem PKP we Wrzeszczu. Prace projektowe mają potrwać ok. 1,5 roku od podpisania umowy.
MPK Poznań na zakupach. Jakie mają być nowe, poznańskie tramwaje?
Jakub Rösler 29 marca 2023
Poznańskie MPK właśnie ogłosiło przetarg na dostawę 10 nowych tramwajów dwukierunkowych wraz serwisem gwarancyjnym. Zamówienie może zostać rozszerzone o maksymalnie 20 kolejnych wagonów. Przewoźnik chce nabyć pojazdy o długości od 30,5 do 32,5 metra, które będą w pełni niskopodłogowe i będą zabierały na pokład co najmniej 210 pasażerów.
MPK Wrocław wyremontuje torowisko tramwajowe nieopodal dworca
Redakcja/inf. pras. 29 marca 2023
Mimo specyficznej daty to wcale nie jest żart. 1 kwietnia wrocławskie MPK rozpocznie kolejny remont w ramach programu #TORYwolucja. Już w tę sobotę torowcy pojawią się na skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Małachowskiego, aby przebudować istniejącą infrastrukturę.
PKP SA przymierzają się do przebudowy dworca w Redzie
Witold Urbanowicz 29 marca 2023
PKP SA ogłosiły postępowanie na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego i koncepcji wielobranżowej dla przebudowy dworca w Redzie. Opracowania posłużą do ogłoszenia przetargu na wykonanie prac w formule projektuj i buduj.
Ruszył pierwszy Kongres Projektantów i Inżynierów
Jakub Madrjas 29 marca 2023
Dziś (29 marca) w Warszawie zainaugurowano obrady pierwszego Kongresu Projektantów i Inżynierów. – Chcemy skierować reflektory na projektantów i inżynierów, których rola w procesie inwestycyjnym jest niepodważalna – mówią organizatorzy.
MPK Poznań kupuje nowe tramwaje dwukierunkowe
Jakub Rösler 29 marca 2023
Poznańskie MPK właśnie ogłosiło przetarg na dostawę 10 nowych tramwajów dwukierunkowych wraz serwisem gwarancyjnym. Zamówienie może zostać rozszerzone o maksymalnie 20 kolejnych wagonów. Przewoźnik chce nabyć pojazdy o długości od 30,5 do 32,5 metra.
Decyzja zapadła. Po 2035 roku bez nowych aut spalinowych
Redakcja 29 marca 2023
Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie dotyczące norm emisji CO2 dla nowych samochodów – zarówno osobowych, jak i dostawczych. Zgodnie z nim, po roku 2035 nie będzie możliwości zarejestrowania nowego auta z silnikiem spalinowym w żadnym kraju Unii Europejskiej.
Trójmiasto. Ceny biletów komunikacji miejskiej w górę
Redakcja/inf. pras. 29 marca 2023
Od 3 kwietnia 2023 r. w taryfach komunikacji miejskiej wprowadzone zostaną korekty. Nowe ceny biletów będą dotyczyć komunikacji miejskiej organizowanej przez Gdańsk, Gdynię i Wejherowo oraz biletów emitowanych przez Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej.
Warszawa: W dwa dni dwa połamane pantografy Hyundaiów na odcinku bez sieci
Witold Urbanowicz 29 marca 2023
Obsługa odcinka torowiska na warszawskim Annopolu, czasowo pozbawionego sieci trakcyjnej, okazała się problematyczna. W ostatnich dwóch dniach doszło już do dwukrotnego uszkodzenia pantografu w Hyundaiach z uwagi na błąd motorniczych. Tramwaje Warszawskie zapowiadają zmianę procedur.
Metro na Karolin: Kolejne zmiany w ruchu na Górczewskiej i Rayskiego
Redakcja/inf. pras. 28 marca 2023
Prace konstrukcyjne przy ostatnich stacjach II linii metra wkraczają w kolejny etap. W środę, 29 marca, robotnicy budujący przyszłą stację Chrzanów przeniosą się bliżej ulicy Szeligowskiej. Z kolei dwa dni później rozpoczną się pierwsze prace, które będą się wiązać ze zwężeniem ulicy Górczewskiej – przy budowanej stacji metra Lazurowa.
Tramwaje Śląskie: Duże zmiany na trasach między Katowicami a Sosnowcem, Chorzowem i Świętochłowicami
Redakcja/inf. pras. 28 marca 2023
Początek kwietnia przyniesie szereg zmian w organizacji ruchu tramwajowego na trasach łączących Katowice i Chorzów, Katowice i Sosnowiec oraz Świętochłowice i Chorzów. W jednych miejscach ruch tramwajów zostanie wznowiony, w innych wstrzymany, a wszystko to związane jest z realizacją zadań inwestycyjnych prowadzonych przez spółkę Tramwaje Śląskie.
Szczecin akceptuje ofertę na tramwaje-składaki
Witold Urbanowicz 28 marca 2023
Tramwaje Szczecińskie rozstrzygnęły przetarg na dostawy nadwozi, elementów i podzespołów umożliwiających zmontowanie dwóch częściowo niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych. Zamawiający zaakceptował jedyną ofertę złożoną przez Modertrans, który już wcześniej dostarczał do Szczecina tramwaje „w częściach”, objawiały się pod postacią Moderusów Beta. Producent musi zapewnić niemal gotowe i połączone ze sobą człony z zamontowaną instalacją elektryczną, osadzone już na wózkach.
Przegubowy elektrobus firmy SOR debiutuje w Hradcu Králové
Witold Urbanowicz 28 marca 2023
Pierwszy przegubowy elektrobus SOR NS 18 Electric, który miał premierę na jesiennych targach w Pradze, wyjedzie na linie w Hradcu Králové. Pierwszym klientem, do którego trafią nowe pojazdy, jest ČSAD MHD Kladno
Metro: Skład nr 07 wyrusza w ostatnią podróż
Redakcja/inf. pras. 28 marca 2023
Rosyjskie wagony serii 81 woziły pasażerów w Warszawie niemal 28 lat, czyli od otwarcia pierwszej linii metra. Teraz część z nich kończy swoją służbę w stolicy i trafi do Kijowa, gdzie uzupełnią tabor tamtejszej kolei podziemnej. Z tej okazji warszawskie metro zaprasza na pożegnalny kurs składem 07 na linii M1. Wyjedzie on z Młocin – w stronę Kabat – w środę, 29 marca, ok. godz. 11:50.
Poznań. 1 kwietnia tramwaje wrócą na Towarową
Redakcja/inf. pras. 28 marca 2023
Zgodnie z zapowiedziami władz Poznania, na początku kwietnia tramwaje wrócą na trasę od ronda Kaponiera, przez ul. Św. Marcin i Towarową, do ul. Matyi. Równolegle rozpocznie się łączenie nowego torowiska na pl. Cyryla Ratajskiego. Zarówno tam, jak i na ul. Św. Marcin wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu.
Wrocław. Wiemy jakie linie tramwajowe pojadą przez Popowice
Bartosz Chochołowski 28 marca 2023
Autobus 103 dalej będzie jeździł na pl. Jana Pawła II. Z Kozanowa tramwajem bez przesiadek przez Popowice dojedziemy na m.in. pl. Bema, Grunwaldzki, Rynek i do dworca Wrocław-Główny. Tramwaje w szczycie na Popowicach kursować będą co 6 minut – to podstawowe ustalenia po spotkaniach urzędników z radami osiedli. Ostateczny przebieg linii uwzględnia postulaty pasażerów.
Łódź cofa część marcowych cięć w rozkładzie i uruchamia nową linię tramwajową
Kasper Fiszer 28 marca 2023
Wraz z początkiem kwietnia do swojej poprzedniej częstotliwości wróci linia 59, która pełni też na części trasy rolę komunikacji zastępczej w zamian za zawieszoną tramwajową linię 1. Miejskiemu przewoźnikowi wciąż brakuje jednak prowadzących autobusy. Wzrost liczby kursów będzie możliwy tylko dzięki powrotowi tramwajów w rejon Chocianowic.
Olsztyn. Jest już szkielet rozbudowywanej zajezdni tramwajowej
Przemysław Farsewicz 28 marca 2023
Olsztyn rozbudowuje dotychczasową zajezdnię przy ul. Kołobrzeskiej. Wszystko po to, by pomieścić wszystkie posiadane tramwaje, które obecnie stacjonują na torach technicznych. Na zdjęciach z drona widać już kompletny szkielet przyszłej nowej hali.
Warszawa: Powstanie przejście przez Wisłostradę na wysokości kładki
Redakcja/inf. pras. 27 marca 2023
Radni Warszawy przyznali drogowcom środki na zaprojektowanie i wybudowanie nowego przejścia dla pieszych przez ul. Wybrzeże Kościuszkowskie, na wysokości ul. Karowej. Planowana zebra będzie kontynuacją trasy pieszo-rowerowej dla budowanego właśnie mostu na Pragę.
Kraków z dużym przetargiem na przewozy autobusowe
Jakub Rösler 27 marca 2023
Organizator komunikacji miejskiej w Krakowie, tamtejszy Zarząd Transportu Publicznego, ogłosił właśnie 10-letni przetarg na przewozy autobusowe w mieście oraz poza jego granicami. Każdego roku autobusy przejadą niecałe 10 mln wozokilometrów, choć wartości te będą mogły się zmienić. Przewozy mają być świadczone autobusami spalinowymi oraz gazowymi lub elektrycznymi.
Niemcy: Strajki na lotniskach i kolei. "Ceny gazu, energii i żywności są obciążeniem"
Rafał Dybiński 27 marca 2023
Wspólna akcja protestacyjna związków zawodowych Verdi i EVG sparaliżowała transport lotniczy, kolejowy i autobusowy w całych Niemczech. Ostrzegawczy strajk powszechny rozpoczął się o północy z niedzieli na poniedziałek i potrwa całą dobę – informuje serwis "aero.de".
Dwa Solarisy z Piły zamieniły się w wojenne ambulanse
Redakcja/inf. pras. 27 marca 2023
W sierpniu ubiegłego roku MZK Piła przekazał dwa używane Solarisy w celu przebudowy na pojazdy medyczne, mające wspierać ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy. Pojazdy przeszły już "wojenną" metamorfozę, którą można zobaczyć na specjalnym filmie.
Metro na Karolin: Ruszają prace konstrukcyjne obiektów kubaturowych
Redakcja/inf. pras. 27 marca 2023
Budowa ostatniego zachodniego odcinka II linii metra w dzielnicy Bemowo wkracza w etap pierwszych prac konstrukcyjnych tzw. obiektów kubaturowych. Wkrótce rozpocznie się budowa ścian szczelinowych stacji metra Karolin. Ta operacja wymaga wykorzystania m.in. łyżki zwanej chwytakiem, bentonitu, stalowych klatek i betonu.
Kraków: Postępuje budowa kładki Grzegórzki – Zabłocie przy moście kolejowym
Redakcja/inf. pras. 27 marca 2023
Ma ułatwić poruszanie się pieszych pomiędzy prawym i lewym brzegiem Wisły, a rowerzystom ma umożliwić dogodny przejazd do centrum od strony mocno rozwijającego się Zabłocia i stworzyć alternatywę dla mostu Powstańców Śląskich. Za kilka miesięcy ma zostać oddana do użytku kładka nad Wisłą między Grzegórzkami a Zabłociem.
Solaris: Rynek autobusów wodorowych będzie rozwijać się równolegle do autobusów bateryjnych
Witold Urbanowicz 27 marca 2023
Solaris rozwija swoją ofertę pojazdów bezemisyjnych. Niedawno do portfolio producenta dołączył przegubowy autobus z ogniwami wodorowymi, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie przewoźników w zakresie obsługi obciążonych tras ekologicznym taborem o dużym zasięgu. –Zdobywanie rynku przez pojazdy wodorowe to jednak proces, który będzie trwać latami. W tej chwili jesteśmy na początku drogi – tak jak to było 10 lat temu z pojazdami elektrycznymi. Staramy się być gotowi na różne scenariusze i być w czołówce innowacji rynkowych – mówi Mateusz Figaszewski, dyrektor ds. rozwoju e-mobilności i analiz rynku w Solarisie.
„Laboratorium” Tramwajów Szczecińskich, w którym sprawdza się narzędzia do pracy przy prądzie
Redakcja/inf. pras. 26 marca 2023
Osoby pracujące przy sieci trakcyjnej i prądzie muszą być wyposażeni w odpowiednio zabezpieczone narzędzia i elementy ubioru. Te muszą być cykliczne sprawdzane, czy wymagane parametry w zakresie elektroizolacyjności.
Gdańsk: Latem 80 połączeń do 24 krajów. Neapol, Praga i Rzym wśród nowości
inf. pras. 26 marca 2023
Wśród nowości w letniej siatce z portu lotniczego Gdańsk są Rzym, Neapol, Praga, Podgorica i Ryga. Po zimowej przerwie wracają loty do Zurychu, Zadaru i Dusseldorfu. Latem polecimy ponadto na greckie wyspy, a także do Splitu, Tirany i Burgas.
Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?
Redakcja 26 marca 2023
Ciekawą analizę przygotował zespół Picodi.com, który zestawił ceny biletów komunikacji miejskiej w 45 dużych miastach Europy i świata z lokalnymi wynagrodzeniami. Pod lupę wzięto bilety na jeden przejazd oraz miesięczne bilety, uprawniające do nielimitowanej liczby przejazdów w granicach administracyjnych miasta.
Pilzno planuje trolejbusy na północne przedmieścia miasta
Przemysław Farsewicz 26 marca 2023
Jedna z głównych linii autobusowych w Pilźnie z numerem 33, która kursuje z centrum miasta przez Plac Republiky, osiedli Roudná i Lochotín do Košutki na północy, prawdopodobnie zostanie zelektryfikowana w ciągu najbliższych kilku lat. Autobusy spalinowe mają zostać zastąpione przez trolejbusy wyposażone w baterie. W kolejnych etapach rozwoju sieci trolejbusowej planuje się także obsługę osiedla Vinice.
W tym roku sieć dróg szybkiego ruchu przekroczy 5 tys. km
ep. 26 marca 2023
Na początku nowego sezonu budowlanego na drogach krajowych w realizacji są 92 „duże” zadania realizowane w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych oraz 13 zadań obwodnicowych. W tym roku łączna długość dróg szybkiego ruchu w kraju powinna przekroczyć 5 tys. km.
Koleje Śląskie. Bilet za złotówkę na terenie Tychów
Przemysław Brych 26 marca 2023
Jak informują Koleje Śląskie, od 1 kwietnia w pociągach tej spółki zacznie obowiązywać nowa oferta specjalna "METRO". Będzie to oferta skierowana do osób, które będą korzystały z pociągów spółki na terenie Tychów. Wszyscy podróżni będą mogli nabyć bilet za złotówkę między dwoma sąsiadującymi ze sobą przystankami.
Ponad 70 mln zł dotacji na poprawę bezpieczeństwa pieszych
inf. pras. 25 marca 2023
257 projektów otrzymało dofinansowanie w konkursie „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”. Łączna dotacja wyniesie ponad 71 mln zł i będzie pochodziła z funduszy europejskich.
Szczecin podsumowuje 2022 r.: Ponad 700 zdarzeń drogowych z tramwajami i autobusami
Redakcja/inf. pras. 25 marca 2023
Każdego dnia na ulicach Szczecina dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej. W roku 2022 tramwaje i autobusy uczestniczyły w 717 zdarzeniach drogowych, z czego zdecydowana większość miała miejsce z winy pojazdów obcych. Wstrzymania ruchu powstają także, gdy poszkodowanymi są osoby wewnątrz autobusu czy tramwaju, jeśli po wtargnięciu pieszego na jezdnię, prowadzący musi gwałtownie hamować.
Nowa koncepcja znana z przeszłości. Czym jest „15-minutowe miasto”?
Przemysław Farsewicz 25 marca 2023
Coraz bardziej staje się popularna koncepcja 15-minutowego miasta. Rozsiała ona wizję, że każdy mieszkaniec powinien móc zaspokoić własne potrzeby poprzez dotarcie do niezbędnych usług oraz pracy w kwadrans – pieszo, rowerem lub transportem publicznym. Myślenie o rozwoju miast w kontekście potrzeb jednostek wybrzmiało jeszcze bardziej w czasie pandemii, gdy izolacja społeczna wymuszała egzystencję wyłącznie w bliskim otoczeniu.
Pesa zbuduje pociągi dużych prędkości dla czeskiego RegioJet!
Michał Szymajda 25 marca 2023
Bydgoska Pesa zbuduje elektryczne zespoły trakcyjne zdolne kursować z prędkością 200 km/h! Będą to pierwsze pasażerskie pojazdy dużych prędko-ści, które wyprodukuje polska firma. Zamówienie pochodzi ze zliberalizowanego rynku czeskiego, gdzie RegioJet wygrał zorganizowany przez państwo przetarg.
EVE. Oto przyszłość transportu w miastach (wizualizacje)
Łukasz Malinowski 25 marca 2023
EVE to spółka zależna Embraera, która już w 2026 roku chce wprowadzić na rynek eVTOL, który zmieni oblicze podróży w miastach. – Nie chcemy milionów pojazdów w powietrzu zastępujących samochody, chcemy dać ludziom dodatkową możliwość poruszania się po zatłoczonych miastach. Nie chcemy z Londynu czy Warszawy zrobić Coruscant – mówi André Stein, prezes zarządu EVE.
PKP SA z ofertami na remont dworca peronowego w Brwinowie
Witold Urbanowicz 24 marca 2023
PKP SA otworzyły oferty w postępowaniu na remont dworca wyspowego w Brwinowie. Chodzi o skrzydlatą wiatą na peronie, pod którą, w jej środkowej części, znajduje się też niewielki pawilon z kasą i poczekalnią. Aby rozstrzygnąć postępowanie, zamawiający będzie musiał dołożyć środki.
Kętrzyn podpisał umowę na kolejne elektryczne Yutongi
Redakcja/inf. pras. 24 marca 2023
Komunikacja publiczna w Kętrzynie z początkiem 2023 r. przeszła znaczną metamorfozę. Nie tylko stała się bezpłatna dla pasażerów, ale także zasiliły ją elektryczne autobusy Yutong. Samorząd idzie jednak o krok dalej, zawierając umowę na dostawę kolejnych „elektryków”.
Kraków: Latem 144 tras i dwóch nowych przewoźników
Redakcja/inf. pras. 24 marca 2023
Już od niedzieli 26 marca pasażerowie krakowskiego lotniska będą mogli skorzystać z oferty 144 połączeń, w tym z dziewięciu nowych. W tegorocznym sezonie letnim podróżni będą mieli okazję odwiedzić 106 miast w 33 krajach. Pojawi się też dwóch nowych przewoźników: Turkish Airlines i Air Serbia.