SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
W wielu miastach potencjał tramwajów nie jest w pełni wykorzystywany. Pojazdy tracą wiele czasu na skrzyżowaniach z powodu niesprzyjających sygnalizacji, faworyzujących ruch indywidualny. Nie potrzeba wielu inwestycji, by usprawnić i przyspieszyć ruch tramwajów.
Tramwaje Warszawskie wybrały wykonawcę kolejnych priorytetów na światłach
Tramwaje Warszawskie z ofertami na kolejne priorytety – Ochota, Bemowo, Mokotów
Tramwaje Warszawskie przygotują kolejne priorytety: Grójecka, Puławska, Powstańców Śl.
Strasburg: Jak europejska metropolia skorzystała dzięki tramwajom
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Łódź. MPK sięgnęło po sprawdzony pojazd i kupiło nowy wóz wieżowy
Daniel Siwak 18 maja 2025
MPK Łódź sukcesywnie realizuje zakup pojazdów pasażerskich, odmładzając swój tabor – głównie autobusowy. Inwestycje dokonywane się także w pojazdy techniczne, ale jest to zupełnie inny rytm zamówień, chociaż tego typu pojazdy nie należą do najtańszych.
Lubuskie kupiło nowe pociągi elektryczne. Od FPS H. Cegielski
Jakub Rösler 18 maja 2025
Województwo lubuskie zawarło właśnie umowę na dostawę sześciu fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych PLUS, które dostarczy FPS H. Cegielski. To pierwsza umowa producenta na dostawę PLUS-ów tylko w wersji elektrycznej.
2600 organizatorów i żadnej wspólnej taryfy. Co blokuje integrację transportu?
Paulina Piziorska 18 maja 2025
Brak wspólnej taryfy, tysiące organizatorów i sprzeczne przepisy o ulgach. Polski system transportu publicznego to mozaika, w której integracja kończy się tam, gdzie zaczynają się granice gmin. Co musi się zmienić, by pasażer nie musiał płacić dwa razy za jedną podróż?
Znaków drogowych jest za dużo. Powstaje chaos informacyjny
ep. /inf. pras. 18 maja 2025
Kierowcy nie mają dobrego zdania o systemie informowania poprzez znaki drogowe. Oceniają, że znaków jest za dużo, a płynące z nich komunikaty są nieczytelne – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez NIK. Za mało z kolei jest osób zajmujących się zarządzaniem ruchem – to z kolei jeden z wniosków z kontroli Izby w instytucjach odpowiedzialnych za ten obszar.
Czechy znalazły sposób na cudzoziemców za kierownicą taksówek
Przemysław Farsewicz 17 maja 2025
Czechy walczą z usługami przewozu osób, których podejmują się cudzoziemcy. Dotychczas taksówkarze kontrolowani byli przez policję pod względem przestrzegania bezpieczeństwa. Teraz pozwolenie na prowadzenie auta otrzymają wyłącznie osoby posiadające prawo jazdy wydane w krajach Unii Europejskiej.
Warszawa: Ulica Zgoda bardziej zielona
Redakcja/inf. pras 17 maja 2025
Trwa sadzenie 11 okazałych, blisko 9-metrowych wiązów przy ul. Zgoda. Kiedy zakończą się wszystkie nasadzenia, takich drzew będzie tu aż 167. To kolejny etap rewitalizacji w kwartale ulic Złotej, Zgoda, Sienkiewicza i Jasnej – w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy.
S19 Międzyrzec Podlaski-Radzyń Podlaski. Kierowcom grożą kolizje z łosiami?
GR 17 maja 2025
Za dwa lata kierowcy mają pojechać nową trasą S19 pomiędzy Międzyrzecem Podlaskim i Radzyniem Podlaskim w województwie lubelskim. Ekolodzy uważają, że kierowcy będą musieli być gotowi na „spotkania” z łosiami.
Wrocław. Na Jagodnie nie ma tramwajów, a już interweniował dźwig MPK [aktualizacja]
Daniel Siwak 16 maja 2025
Do niecodziennego zdarzenia doszło na nowo wybudowanej pętli na Jagodnie. W niedzielne popołudnie konieczna była interwencja dźwigu MPK, dzięki którym wstawiane na tory są tramwaje. Jednak tym razem pojazd potrzebny był do autobusu, który... ugrzązł w zieleńcu.
Łódź. Tylko Solaris chce dostarczyć nowe autobusy dla MPK
Daniel Siwak 16 maja 2025
MPK Łódź poszukiwało 36 autobusów krótkich oraz 28 przegubowych. Właśnie otwarto oferty złożone przez potencjalnych dostawców, a raczej dostawcę, bo już wiemy, że wpłynęła tylko jedna. Co więcej mieści się w budżecie, co zwiastuje szybkie podpisanie umowy.
Wrocław. Kłosok z nowymi autobusami, czeskie SOR-y już na mieście [zdjecia]
Daniel Siwak 16 maja 2025
Nowoczesne i fabrycznie nowe autobusy marki SOR wyjechały na ulice Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej. Jak podkreśla Urząd Miejski Wrocławia, to ich debiut nie tylko w stolicy Dolnego Śląska, ale i w Polsce.
Lotnisko Chopina: To będą rekordowe wakacje!
Łukasz Malinowski 16 maja 2025
Władze Lotniska Chopina już wiedzą, że tegoroczne wakacje będą rekordowe. W okresie od czerwca do września jest spodziewane jest znacząco ponad 2 mln pasażerów w każdym miesiącu. Jak port przygotowuje się do obsługi takiej liczby pasażerów?
Jelenia Góra wybiera dostawcę 8 elektryków
Paulina Piziorska 16 maja 2025
MZK w Jeleniej Górze ogłosiło przetarg na dostarczenie łącznie 8 autobusów elektrycznych. W wyznaczonym czasie ofertę złożyła tylko jedna firma. Konkurs został podzielony na dwie części, a nowe autobusy będą już kolejnymi w taborze MZK.
Warszawa. Noc Muzeów – specjalne linie i parady zabytkowych pojazdów
UM Warszawa 16 maja 2025
W sobotę, 17 maja odbędzie się 21. Noc Muzeów. Na warszawskie ulice wyjadą parady zabytkowych autobusów i tramwajów, które będą woziły pasażerów na specjalnych liniach muzealnych. Bramy otworzą: świętująca w tym roku 100-lecie zajezdnia tramwajowa „Praga” oraz obchodząca 40-lecie zajezdnia Miejskich Zakładów Autobusowych „Stalowa”. Wybrane linie WTP będą kursować częściej i dłużej.
Zduńska Wola. Kolejne autobusy elektryczne dla MPK
UM Zduńska Wola 16 maja 2025
Dwa kolejne autobusy elektryczne powiększą tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli. Dostarczy je firma Solaris, z którą 23 kwietnia 2025 roku została podpisana umowa. MPK po tym zakupie będzie miało łącznie 8 elektryków.
125 kobiet i 1 wyjątek za pulpitami tramwajów krakowskich
Paulina Piziorska 16 maja 2025
W Krakowie kobiety stanowią dziś 23% wszystkich motorniczych, a ich liczba w ciągu dekady niemal się podwoiła. MPK nie notuje też problemów kadrowych. Przyciągają stabilne warunki pracy, nowoczesny tabor i możliwość pogodzenia pracy z życiem prywatnym.
Solaris dostarczy Gdyni więcej trolejbusów
Przemysław Farsewicz 16 maja 2025
Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę na dostawcę kolejnych 9 trolejbusów wyposażonych w baterie. Pojazdy będą miały standardową długość 12 metrów. Zakup jest możliwy dzięki środkom z KPO. Nowe pojazdy mają zostać dostarczone w ciągu roku. Solaris ma już umowę.
Miasto a paczkomat. Jak ucywilizować logistykę e-commerce w przestrzeni publicznej?
Paulina Piziorska 16 maja 2025
Automaty paczkowe to dziś codzienność, ale i źródło miejskich napięć. Samorządy chcą więcej kontroli, operatorzy apelują o rozsądek. W tle: brak przepisów, presja społeczna i dylematy planistyczne.
Powrót objazdów autobusów w Katowicach-Ligocie
Transport GZM 16 maja 2025
Trasy autobusów linii 51 i 913 ponownie będą kursować przez Piotrowice, a w miejsce zawieszanej linii Z-51 wydłużona zostanie trasa linii 51. Wprowadzenie w tej części Katowic zmian w komunikacji miejskiej to efekt rozpoczęcia kolejnego etapu prac inwestycyjnych obejmujących wiadukt kolejowy przy ul. Kłodnickiej.
Bezpłatna komunikacja w Noc Muzeów 2025. Na wrocławskie ulice wyruszą zabytkowe pojazdy
KSTM 16 maja 2025
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów (17 maja 2025 r.) zaplanowano kursowanie trzech bezpłatnych linii obsługiwanych taborem zabytkowym – dwóch autobusowych i jednej tramwajowej. Kursy odbywać będą się w godzinach 15:00–23:00, a za organizację odpowiada Klub Sympatyków Transportu Miejskiego. Na trasie spotkać będzie można m.in. tramwaj typu N z 1949 r., przegubową „stodwójkę” z 1972 r. czy autobusy marki Jelcz i Ikarus, głównie z lat 80. XX w. Szczególną atrakcją będzie wagon Linke-Hofmann Standard o numerze taborowym 1076 użyczony z Krakowa.
Jaworzno: Najstarszy elektrobus w Polsce ma 10 lat
Roman Czubiński 15 maja 2025
Od wprowadzenia do eksploatacji pierwszego w Polsce seryjnie produkowanego elektrycznego autobusu miejskiego minęło 10 lat. Jego właściciel – PKM Jaworzno – podsumował związane z tym doświadczenia. Za największe zalety uznał niski koszt eksploatacji oraz dobrą opinię pasażerów.
Solaris z nowymi umowami – 3 razy elektryki i raz diesel
Paulina Piziorska 15 maja 2025
Drugi kwartał 2025 roku przynosi intensywny okres dla Solarisa. Producent podpisał cztery nowe kontrakty – trzy na autobusy elektryczne, jeden na spalinowe. Do Gdyni, Oświęcimia, Rokietnicy i Łomianek trafi łącznie 16 nowoczesnych pojazdów, które zasilą lokalne floty i odpowiedzą na zróżnicowane potrzeby transportu publicznego.
Włocławek z ofertami na 16 elektrobusów z ładowarkami
Przemysław Farsewicz 15 maja 2025
Włocławek prowadzi przetarg na zakup szesnastu autobusów z napędem elektrycznym. Miejski przewoźnik może liczyć jedynie na jednego chętnego. Wraz z pojazdami MPK zamierza pozyskać także osprzęt do ich ładowania. Zakup jest możliwy dzięki środkom z KPO.
Gdańsk: kobiety i cudzoziemcy za sterami tramwajów i autobusów
Paulina Piziorska 15 maja 2025
W Gdańsku za sterami tramwajów i autobusów pracuje dziś 194 kobiet oraz 17 obcokrajowców. Takie liczby to efekt prowadzonych kampanii rekrutacyjnych i przyjaznych warunków pracy oferowanych przez GAiT – największego pracodawcę komunikacyjnego na Pomorzu.
Busko-Zdrój zyska piętrowy parking P&R na 500 aut
Przemysław Farsewicz 15 maja 2025
Busko-Zdrój wystartowało z realizacją pierwszego etapu budowy nowego Centrum Komunikacyjnego. W pierwszej kolejności powstanie ogromny parking wielopoziomowy na 500 samochodów. To część większego projektu rozwoju infrastruktury transportu zbiorowego.
Łódź Kaliska: Prace głównie na placu przed dworcem
Kasper Fiszer 15 maja 2025
Kończy się przebudowa dworca kolejowego Łódź Kaliska. Ma on zostać udostępniony podróżnym już w najbliższych miesiącach. Choć wciąż nie poznaliśmy dokładnej daty jego otwarcia, budynek jest niemal gotowy, a wykonawca pracuje głównie na placu przed nowym gmachem.
Wrocław. Cztery firmy zainteresowane węzłem przesiadkowym Drobnera - Dubois
Daniel Siwak 15 maja 2025
Spółka Wrocławskie Inwestycje otworzyła oferty złożone przez potencjalnych wykonawców węzła autobusowo-tramwajowego przy skrzyżowaniu ulic Drobnera i Dubois. Biorąc pod uwagę zaplanowany przez miasto budżet, można spodziewać się oszczędności przy realizacji tej inwestycji.
Pierwsze elektryki w Kielcach - umowa z Solarisem już podpisana
Paulina Piziorska 14 maja 2025
Nowy rozdział w kieleckiej komunikacji miejskiej. Miasto kupuje 24 autobusy elektryczne od Solarisa, a kolejne inwestycje już są w przygotowaniu. Łącznie w najbliższych latach na ulice Kielc wyjedzie 49 zeroemisyjnych pojazdów.
Tramwaj do Wilanowa. Aleja Rzeczypospolitej w pełni przejezdna
Tramwaje Warszawskie 14 maja 2025
Kierowcy znowu pojadą dwoma jezdniami w alei Rzeczypospolitej. W piątek, 16 maja, otwarta zostanie nitka w kierunku Branickiego. Utrudnienia skończą się także w alei Wilanowskiej, gdzie znowu będzie szerzej.
Dźwięk wskaże drogę. W POP ZTM działa już system nawigacyjny.
Transport GZM 14 maja 2025
Punkty Obsługi Pasażera ZTM jeszcze bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Organizator transportu wdrożył kolejne rozwiązanie dedykowane tej grupie podróżnych. Tym razem jest ono dedykowane niewidomym i niedowidzącym.
Olsztyn: Trudna organizacja transportu na lotnisko
Kasper Fiszer 14 maja 2025
Pasażerowie korzystający z połączeń lotniczych z lotniska Olsztyn-Mazury mogą mieć problem z dotarciem na lot komunikacją publiczną. Choć do portu biegnie wybudowana stosunkowo niedawno linia kolejowa, oferta przewozowa nie jest w pełni dopasowana do grafiku rejsów. Luki nie wypełnia przy tym publiczna komunikacja autobusowa.
Wrocław. Otwarcie ofert na mijankę tramwajową na Przyjaźni, jest tanio
Daniel Siwak 14 maja 2025
Wrocławski magistrat chce zwiększyć przepustowość trasy na Klecinę jeszcze przed jej gruntowną modernizacją. MPK otworzyło oferty złożone przez potencjalnych wykonawców mijanki tramwajowej. Jedna z nich mieści się w budżecie.
Kobiety już prowadzą, obcokrajowcy jeszcze nie. MPK Lublin stawia na kwalifikacje
Paulina Piziorska 14 maja 2025
Kobieta za kierownicą autobusu to w Lublinie już żadna sensacja – stanowią aż 13 proc. wszystkich kierowców MPK. Obcokrajowców na razie nie ma, ale przewoźnik nie mówi „nie”. Co przyciąga kobiety do tego zawodu? Dlaczego pasażerowie rzadziej skarżą się na kierowczynie? I dlaczego nikt w Lublinie nie zatrudnił jeszcze cudzoziemca za kółkiem?
Najlepsze europejskie miasto pod względem mobilności dzieci – zaskakujący zwycięzca
Clean Cities Campaign 14 maja 2025
Szybkie postępy Paryża, Londynu i Brukseli rzucają wyzwanie tradycyjnym liderom, takim jak Amsterdam i Kopenhaga. Widzimy nierówny postęp na kontynencie. Wrocław z najlepszym wynikiem spośród polskich miast, Warszawa depcze mu po piętach.
Kołobrzeg stawia na e-mobilność – rusza system rowerów elektrycznych Nextbike
Redakcja/inf. pras 14 maja 2025
Kołobrzeski transport miejski zyskał nowy element – do oferty usług komunikacyjnych Już od soboty, 10 maja 2025 roku dołączyło 20 nowoczesnych rowerów elektrycznych. Ich wprowadzenie to kolejny krok w rozwoju miejskiej mobilności w Kołobrzegu.
Łódź. Autobusy nie wjadą na przystanek Piotrkowska Centrum. Choć mogą
Daniel Siwak 14 maja 2025
W rejonie przystanku przesiadkowego Piotrkowska Centrum kursują głównie linie tramwajowe – z północny na południe i ze wschodu na zachód. Można tutaj również spotkać linie autobusowe, głównie nocne i sezonowe. Czy Zarząd Dróg i Transportu widzi dla nich miejsce?
Kraków rozbija KPO. Ma łącznie ponad 350 mln złotych na Lajkoniki
Jakub Rösler 13 maja 2025
MPK Kraków otrzymało kolejne - tym razem ponad 223 mln złotych z KPO na zrefinansowanie zakupu tramwajów Lajkonik. Przewoźnik otrzymał więc łącznie ponad 350 mln złotych wsparcia z KPO. W puli naboru wciąż pozostało ponad 50 mln złotych, na które czekają Szczecin i Toruń.
Wrocław. Trasa na Psie Pole: Wybór to skrajem lub środkiem osiedla [zdjęcia]
Daniel Siwak 13 maja 2025
Wkrótce władze Wrocławia podejmą decyzję, w którym wariancie będzie realizowana trasa tramwajowa na Psie Pole. Ta zacznie się na skrzyżowaniu ulic Toruńskiej, Kwidzyńskiej i Brücknera, a skończy się przy cmentarzu Kiełczkowskim. "Transport Publiczny" raz jeszcze przygląda się dwóm propozycjom, o których ostatnich miesiącach dyskutowano z mieszkańcami.
Wrocław: tramwaje Moderus Gamma bardziej eko – technologia SiC robi różnicę
Redakcja/inf. pras 13 maja 2025
MPK Wrocław poinformowało w trakcie posiedzenia Komisji Taboru Tramwajowego we Wrocławiu (8-9 maja), że nowe tramwaje Moderus Gamma z napędem w technologii SiC od Medcomu zużywają nawet o 30% mniej energii w porównaniu do pojazdów z energoelektroniką IGBT we flocie operatora.
Planowanie na papierze, chaos w terenie. Jak przestrzeń sabotuje transport zbiorowy?
Paulina Piziorska 13 maja 2025
Rozkłady jazdy mogą być punktualne, taryfy zintegrowane, a przystanki nowoczesne — ale jeśli stoją w szczerym polu, nikt z nich nie skorzysta. Bez spójnego planowania przestrzennego transport zbiorowy zawsze przegra z samochodem.
Bydgoszcz: Kobiety za kółkiem i trudności z imigrantami
Paulina Piziorska 13 maja 2025
Bydgoszcz, podobnie jak inne miasta w Polsce, zmaga się z niedoborem kierowców autobusów, ale równocześnie stawia na różnorodność w swojej kadrze. Mobilis, który obsługuje bydgoskie linie, zatrudnia zarówno kobiety, jak i obcokrajowców, aby sprostać rosnącym wymaganiom transportu publicznego. W tym kontekście wyróżnia się zarówno dbałość o kompetencje zawodowe, jak i działania promujące równość płci oraz integrację międzynarodową.
Jelenia Góra: kolejne autobusy elektryczne już w zajezdni
Paulina Piziorska 13 maja 2025
Flota Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze właśnie powiększyła się o pięć nowoczesnych autobusów elektrycznych marki Yutong. To kolejny krok w kierunku ograniczenia emisji zanieczyszczeń i realizacji miejskiej strategii na rzecz zrównoważonego transportu publicznego.
Rusza autobus z lotniska Szczecin-Goleniów do Międzyzdrojów i Świnoujścia!
Redakcja/inf. pras. 13 maja 2025
Od 15 maja uruchomione zostaje długo wyczekiwane połączenie autobusowe pomiędzy zachodniopomorskim portem lotniczym, a nadmorskimi kurortami Świnoujście i Międzyzdroje. Znamy ceny i czas przejazdu.
Ustawiony przetarg w Tczewie? Obecny przewoźnik oskarża gminę
Paulina Piziorska 12 maja 2025
Przetarg na autobusy w Tczewie wywołał burzę, zanim jeszcze ruszyły silniki. Dotychczasowy przewoźnik zarzuca miastu ustawienie warunków pod konkretną firmę i wnosi sprawę do KIO. Stawką jest 850 tysięcy kilometrów i cała komunikacja miejska.
Nowy system biletowy dla stolicy oddala się?
Jakub Rösler 12 maja 2025
ZTM Warszawa otrzymał tylko jedną ofertę na stworzenie nowego systemu biletowego dla stolicy. W dodatku przekracza ona budżet ZTM o ponad 30 mln złotych. W dialogu konkurencyjnym uczestniczyło 5 wykonawców, dlaczego więc ostatecznie tylko jeden z nich złożył swoją ofertę?
Tramwaj do Lutomierska. Kogo mogą zaskoczyć wyniki sondy internetowej?
Daniel Siwak 12 maja 2025
Blisko dwa miesiące temu zakończyło się głosowanie w sondzie dotyczącej przyszłości trasy tramwajowej pomiędzy Konstantynowem Łódzkim a Lutomierskiem. Dopiero teraz udało się poznać jej wyniki. W międzyczasie sprawą zajęła się posłanka Paulina Matysiak.
MZA Warszawa ma 3 oferty na 85 autobusów elektrycznych. Bez chińskiej
Jakub Rösler 12 maja 2025
Miejskie Zakłady Autobusowe otrzymały oferty na dostawę nowych autobusów elektrycznych - midi, maxi oraz mega. Zainteresowanych jest trzech dostawców, a ich oferty mieszczą się w budżecie MZA. W postępowaniu nie bierze udziału chiński Yutong, który do tej pory startował w Warszawie i to z sukcesami.
PKP S.A. 221 mieszkań z prefabrykatów już niedługo w Sochaczewie
Redakcja/inf. pras 12 maja 2025
Dwie lokalizacje i 221 mieszkań. To będą pierwsze osiedla z mieszkaniami w formule najmu instytucjonalnego w Sochaczewie. Inwestycja jest efektem współpracy PFR Nieruchomości S.A. i PKP S.A. Osiedla powstaną na działkach należących do kolei, a ich budowę sfinansuje Fundusz Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Budynki w technologii nowoczesnej prefabrykacji zrealizuje firma Pekabex BET S.A.
Chaberski (PPL) o przyszłości Chopina, Radomia i Zielonej Góry
Łukasz Malinowski 12 maja 2025
Przed Polskimi Portami Lotniczymi wiele wyzwań. Spółka chce zmodernizować Lotnisko Chopina, rozruszać port w Radomiu i do tego jeszcze zebrać środki na finansowanie budowy CPK. O tym jak poradzi sobie z tymi wyzwaniami rozmawiamy z Łukaszem Chaberskim, prezesem zarządu PPL.
Warszawa. Pierwszy tramwaj na trasie na Stegny
Redakcja/inf. pras. 12 maja 2025
Tory tramwajowe na ul. Św. Bonifacego już gotowe! Dziś w ramach ćwiczeń testował je pierwszy wagon. Kiedy tylko zakończą się prace przy budowie sieci trakcyjnej, trasa na Stegny zostanie otwarta. Stanie się to już latem – wówczas na torach pojawi się nowa linia nr 19, która połączy Dolny Mokotów z Dworcem Centralnym.
Ładowanie samochodu elektrycznego w domu w praktyce – Jak to działa i dlaczego warto?
art. sponsorowany 12 maja 2025
Ładowanie elektryka w domu to bardzo popularna forma uzupełnienia energii w samochodach, która zapewnia szereg unikalnych zalet. W tym artykule przedstawimy Ci 3 najważniejsze korzyści wynikające z ładowania pojazdu elektrycznego w domu. Ponadto dowiesz się, jak takie ładowanie wygląda w praktyce. W ten sposób szybko zapoznasz się z tajnikami codziennego użytkowania takiego auta. Zapraszamy!
Audi RS e-tron GT: samochód dla tych, którzy chcą mieć wszystko – moc, styl i elektromobilność
art. sponsorowany 12 maja 2025
Gdy Audi postanowiło stworzyć najbardziej imponujący samochód w swojej historii, efekt mógł być tylko jeden – Audi e-tron RS. Model RS e-tron GT, łącząc bezkompromisową dynamikę z luksusem i ekologią, redefiniuje pojęcie Gran Turismo na rynku samochodów elektrycznych. Doskonałe proporcje oraz perfekcyjnie zaprojektowany przód sprawia, że RS e-tron GT nie tylko zachwyca wyglądem, ale także zapewnia aerodynamikę na poziomie aut wyścigowych.
Trójmiasto, Warszawa, Śląsk – trzy metropolie, jeden problem
Paulina Piziorska 12 maja 2025
Ustawa metropolitalna dla Trójmiasta jest coraz bliżej uchwalenia, Warszawa od lat działa w specyficznych warunkach stołecznych, a Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia funkcjonuje od kilku lat z ograniczonym katalogiem kompetencji. Co łączy te przypadki, a co dzieli?
Tramwaje Warszawskie z dobrym ofertami na projekt Tramwaju na Gocław
Jakub Rösler 12 maja 2025
Tramwaje Warszawskie otrzymały kilka ofert na wykonanie projektu wykonawczego dla nowej trasy na Gocław. Trzy z nich mieszczą się w budżecie spółki, która rozpoczęła ich badanie. Efektem zamówienia będą dokumenty pozwalające na ogłoszenie przetargu na prace budowlane, co może mieć miejsce w 2027 roku.
Łódź: Jaki układ autobusów po zakończeniu prac tramwajowych?
Kasper Fiszer 11 maja 2025
Autobusowe linie 59 i 73 kursują wciąż na wydłużonych trasach. Stanowią bowiem komunikację zastępczą na czas wyłączenia z ruchu poszczególnych odcinków sieci tramwajowej. Jaki będzie ich układ po wznowieniu komunikacji na Chojnach i Kozinach?
Traktat polsko-francuski. Jakie znaczenie dla transportu i przemysłu?
Łukasz Malinowski 11 maja 2025
9 maja w Nancy podpisany został Traktat o wzmocnionej współpracy i przyjaźni między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Francuską. Umowa zakłada m.in. poszerzanie współpracy gospodarczej, wspomina o branży obronnej, energetyce atomowej oraz portach lotniczych i kolejach dużych prędkości.
Rzeszów: Lotnisko Jasionka na fali wzrostu i bije kolejny rekord
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka 11 maja 2025
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów przeżywa swój najlepszy czas w historii. W samym kwietniu 2025 roku obsłużono aż 94 198 pasażerów, co czyni ten miesiąc rekordowym w dziejach podkarpackiego lotniska. To aż o 17 procent więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Czechy. Zlin bez przetargu z umową na dostawy do 60 trolejbusów
Przemysław Farsewicz 10 maja 2025
Dość nieoczekiwanie zakończyło się postępowanie przetargowe Przedsiębiorstwa Transportowego Zlín-Otrokovice (DSZO). Po trzech nieudanych przetargach zdecydowano się na udzielenie zamówienia Skodzie w formie negocjacji bez ogłoszenia. Do Zlina i Otrokowic dotrze 25 nowych trolejbusów. W opcji pozostaje 35 kolejnych pojazdów. Nietypowy obrót sprawy wynika z dużej niechęci na otwarcie rynku na zewnętrzne podmioty – inne niż Skoda. W efekcie Zlin kupuje najdroższe trolejbusy w Czechach.
Krakowski weekend na Wrocławskich Liniach Turystycznych
Klub Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu 10 maja 2025
W najbliższy weekend 10–11 maja 2025 r. na Wrocławskich Liniach Turystycznych pojawi się gość specjalny – na linii T będzie kursował wagon Linke-Hofmann Standard #1076 z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego S.A. w Krakowie. Wagon z 1926 roku większość życia (58 lat) spędził we Wrocławiu. W 1984 wyjechał do Krakowa do tworzonego tam wówczas muzeum komunikacji miejskiej i tam już został. Podczas tego sezonu letniego będzie jednak kursował po Wrocławiu w ramach wymiany taboru zabytkowego między wrocławskim Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego a MPK Kraków. W zamian za wagon LH #1076 do Krakowa pojechał tramwaj Konstal 4N1 z 1960 r., będący własnością KSTM.
Wrocław – Szczecin. Pociąg wreszcie dużo szybszy niż auto
Jakub Rösler 10 maja 2025
PKP Intercity już za kilka tygodni uruchomi zupełnie nowy pociąg z Wrocławia do Szczecina, ale nie trasą przez Zieloną Górę, lecz przez Poznań. Merkury, bo o nim mowa, skróci czas jazdy między miastami o 45 minut i będzie znacznie szybszy niż samochód. To pierwszy, ale nie ostatni pociąg w tej relacji jadący przez Leszno i Poznań.
Mistrzostwa kierowców autobusów WTP
ZTM Warszawa 10 maja 2025
Już w najbliższy piątek, 9 maja, na torze pod Radomiem o miano najlepszego walczyć będą kierowcy autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego. W szranki stanie 31 zawodniczek i zawodników, którzy rywalizować będą w pięciu konkurencjach. Kto zostanie IV Mistrzem Kierowców WTP? Rywalizację można śledzić m.in. w mediach społecznościowych.
Metro. Kraków ceni Warszawę, ale pójdzie swoją ścieżką
Maciej Mikulski 09 maja 2025
Kluczowe jest, abyśmy mówili nie tylko o „metrze” jako nazwie, ale pokazywali, co to metro będzie oznaczać dla Krakowa. Czyli szybki dojazd do centrum bez stania w korkach, wygodne przesiadki, krótszy czas podróży, lepsze powiązania między dzielnicami i impuls do ich rozwoju. I że nie chodzi o naśladowanie Warszawy jeden do jednego, tylko o stworzenie systemu transportu dopasowanego do krakowskich realiów - mówi Krzysztof Dąbrowa z Urzędu Miasta Krakowa.
Wrocław. MPK refinansuje zakupy taborowe, głównie tramwajów
Daniel Siwak 09 maja 2025
MPK Wrocław będzie mogło między innymi kupić nowe tramwaje, które pozwolą wycofać najstarsze pojazdy. Blisko 200 mln zł udało się z programu FENiKS 2021-2027, z którego realizowany był projekt "Zakup taboru tramwajowego dla Wrocławia - etap I". – To jest nasz wspólny sukces – uważa Witold Woźny, szef miejskiego przewoźnika.
Kolej w mieście: Warszawska SKM przykładem dobrego wykorzystania
Roman Czubiński 09 maja 2025
Kolej miejska, taka jak warszawska SKM, może stać się kręgosłupem transportowym całej aglomeracji. W tym celu musi być jednak dobrze zintegrowana taryfowo i rozkładowo z innymi środkami komunikacji zbiorowej. W wykorzystaniu potencjału kolei mogłoby też pomóc złagodzenie restrykcji związanych z planowaniem przestrzennym, zawartych dziś w Ustawie o Transporcie Kolejowym – uznali przedstawiciele władz Warszawy podczas debaty na Kongresie Inteligentnych Miast.
Eternis: 1000 samochodów dla kierowców Bolt
Eternis 09 maja 2025
Eternis, wiodący w Polsce i Europie partner aplikacyjny w sektorze taxi i dostaw na aplikacjach, rozszerza współpracę z Bolt — europejską aplikacją mobilności miejskiej. W ramach tej współpracy Eternis uruchomi nowoczesną, dedykowaną flotę taxi w Polsce, składającą się z co najmniej 1000 pojazdów.
Łódź niejednoznacznie o honorowaniu biletów z PKP Intercity
Kasper Fiszer 09 maja 2025
Na razie nie jest pewne, czy zachowana zostanie możliwość korzystania z pociągów PKP Intercity na podstawie łódzkich biletów miejskich. Samorząd rozważa współpracę z przewoźnikiem, zauważa jednak istotny aspekt ekonomiczny. Podkreśla także, że podstawowym udogodnieniem jest umowa z ŁKA i Polregio.