SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
CPK: Tunel w Łodzi z wnioskiem o decyzję lokalizacyjną
Redakcja/inf. pras. 12 sierpnia 2022
Prace przy tunelu Kolei Dużych Prędkości w Łodzi wchodzą w kolejną fazę. Spółka CPK złożyła wniosek o decyzję lokalizacyjną. To jeden z ostatnich elementów przygotowania do budowy, która ma ruszyć w pierwszej połowie 2023 roku. Tunel jest elementem tzw. igreka, czyli trasy łączącej Warszawę i Łódź z Poznaniem i Wrocławiem.
Warszawa: Zniknie teleport rowerowy w ul. Starzyńskiego
inf. pras oprac. JM 12 sierpnia 2022
Warszawski Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przesuwanie południowej jezdni ul. S. Starzyńskiego na odcinku od ul. Namysłowskiej w kierunku ronda Żaba. Pozwoli to odzyskać przestrzeń pod remont i poszerzenie chodnika oraz utworzenie drogi dla rowerów. Inwestycja zakłada też budowę sygnalizacji na przejściu przez zjazd na ul. Szwedzką.
Elektryczne serce trasy tramwajowej na Nowy Dwór
Redakcja/inf. pras. 12 sierpnia 2022
Na budowie Trasy Autobusowo-Tramwajowej (TAT) na Nowy Dwór powstaje stacja prostownikowa, czyli elektryczne serce całej inwestycji. To tu będzie przetwarzany prąd dla tramwajów sunących po szynach na linii łączącej centrum miasta z pętlą przy stacji kolejowej Wrocław Nowy Dwór.
Bydgoszcz. Budowa parkingów Park&Ride na finiszu
Redakcja/inf. pras. 12 sierpnia 2022
Drogowcy zakończyli budowę parkingów P+R w Bydgoszczy. Zainstalowane zostały już szlabany, kamery i parkometry. Pobierając bilet parkingowy w systemie Park and Ride przejazd komunikacją miejska będzie darmowy. Inwestycja ograniczy ruch samochodowy w centrum i wzmocni transport publiczny. System uruchomiony zostanie jesienią.
Trzy oferty na nowe przegubowce dla MPK Poznań. Wszystkie poza budżetem
Jakub Rösler 12 sierpnia 2022
MPK Poznań właśnie otworzyło oferty w przetargu na zakup minimum 15 autobusów przegubowych, napędzanych silnikiem Diesla. W ramach opcji przewoźnik może zamówić jeszcze kolejnych pięć autobusów. O zamówienie ubiega się trzech producentów, lecz każda z ofert znacząco przewyższa budżet MPK.
Nowa metrolinia połączy Gliwice i Zabrze z lotniskiem Pyrzowice
Redakcja/inf. pras. 12 sierpnia 2022
20 sierpnia na ulice Metropolii wyjadą autobusy nowej linii metropolitalnej. Linia M16/M116 połączy Gliwice i Zabrze z Bytomiem, Piekarami Śląskimi, gminą Bobrowniki i Portem Lotniczym w Pyrzowicach. Linia kursować będzie przez cały tydzień i przez całą dobę.
Łódź. Przy al. Anstadta powstanie zielony skwer z elementami tramwajowymi
Redakcja/inf. pras. 12 sierpnia 2022
Łódzka firma Tate & Lyle Global Shared Services kwotą 250 tys. zł zasponsoruje powstanie zielonego skweru przy al. Anstadta. To największa darowizna w historii wspólnych działań miasta i sektora prywatnego na rzecz pomnażania terenów zielonych w Łodzi.
Gorzów. DK22 z tramwajem gotowa dopiero pod koniec 2023 roku
Przemysław Farsewicz 12 sierpnia 2022
Rozbudowa drogi krajowej nr 22 w Gorzowie, wylotówki na Gdańsk, rozpoczęła się w 2020 roku. Jak przyznaje prezydent miasta, Jacek Wójcicki, realne zakończenie prac obecnie to koniec 2023 roku. Możliwe, że wcześniej, już po nowym torowisku, pojadą tramwaje.
Pierwszy Twist Tramwajów Śląskich z klimatyzacją już na ulicach
Redakcja/inf. pras. 12 sierpnia 2022
Pierwszy zmodernizowany tramwaj Pesa Twist należący do Tramwajów Śląskich został doposażony w klimatyzację całopojazdową i kursuje już z pasażerami. Przewoźnik informuje, że klimatyzację posiadają aktualnie 62 wagony tramwajowe spółki.
CPK: Wariant inwestorski nowej linii kolejowej Łódź – Sieradz – Wrocław
Redakcja/inf. pras. 11 sierpnia 2022
Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wariant inwestorski prawie 200-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości między Łodzią, Sieradzem i Wrocławiem. Będzie on częścią kolejowego „igreka” Warszawa – Łódź – Wrocław/Poznań. Prace nad studium wykonalności trwały rok, co jest doskonałym wynikiem przy tej skali inwestycji w Polsce.
Przygotowania do budowy tramwaju do Wilanowa
Redakcja/inf. pras. 11 sierpnia 2022
Rusza budowa tramwaju do Wilanowa. Pierwsze prace rozpoczną się pod koniec sierpnia, ale wcześniej tramwajarze muszą przeprowadzić roboty przygotowawcze na ulicach, które obejmie tymczasowa organizacja ruchu. Z tego powodu od piątku, 12 sierpnia, możliwe będą lokalne utrudnienia.
Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu
Redakcja/inf. pras. 11 sierpnia 2022
Trwa przebudowa torowiska w ciągu jednej z głównych linii tramwajowych aglomeracji śląskiej. Katowickie Załęże zyska zmodernizowane torowisko od przystanku Wiśniowa Załęże do skrzyżowania z ulicą Bracką. Prace realizowane przez KZN Rail poprawią mobilność komunikacji miejskiej i wygodę podróżnych.
Rusza przebudowa dworców w Płochocinie i Jaktorowie
Redakcja/inf. pras. 11 sierpnia 2022
Komfortowe, z nowocześnie urządzoną strefą obsługi podróżnych oraz na nowo zaaranżowanym otoczeniem – takie będą po przebudowie dworce kolejowe w Płochocinie i Jaktorowie. PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych.
PKM Katowice z umową na hybrydowe autobusy od Volvo
Redakcja/inf. pras. 11 sierpnia 2022
W przyszłym roku pasażerowie PKM Katowice będą mogli jeździć po aglomeracji nowym typem autobusów – hybrydą, która optymalnie łączy napęd spalinowy z elektrycznym, wykorzystując zalety ich obu. PKM Katowice właśnie podpisał umowę z wykonawcą, firmą Volvo, na dostarczenie 22 hybrydowych autobusów. Będą to pierwsze tego typu pojazdy w barwach katowickiego przewoźnika.
Więcej pociągów PKP Intercity w długi sierpniowy weekend
inf. pras. PKP Intercity 11 sierpnia 2022
Wielkimi krokami zbliża się długi weekend sierpniowy. PKP Intercity obiecuje uruchomić dodatkowe pociągi i wydłużyć relacje wybranych składów, które obsłużą najpopularniejsze wakacyjne trasy. - W tej chwili PKP Intercity ma zaplanowane wydłużenie blisko 100 składów – napisał w komunikacie operator.
Wojtera: PPL stabilny finansowo. Będzie ponad 10 mln pasażerów w Warszawie
Łukasz Malinowski 10 sierpnia 2022
Pomimo negatywnego wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainę na ruch lotniczy liczba pasażerów obsługiwanych na stołecznym lotnisku im. F. Chopina stale rośnie. Firma poprawia wyniki finansowe i zakłada przekroczenie poziomu 10 mln pasażerów w tym roku. O sytuacji w spółce mówi Stanisław Wojtera, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL).
Czy Poznań podniesie ceny biletów komunikacji miejskiej?
Jakub Rösler 10 sierpnia 2022
Coraz więcej mówi się o rosnących kosztach funkcjonowania komunikacji miejskiej. Ten problem dotyka również stolicę Wielkopolski, dlatego prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak sugeruje, że miasto mogą czekać podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Konkretów jak na razie jednak nie ma, choć alternatywą może być cięcie połączeń lub ograniczanie innych wydatków miasta.
Dworzec w Oleśnie otwarty dla podróżnych
Redakcja/inf. pras. 10 sierpnia 2022
Przebudowany z dbałością o detale i historyczny charakter, a jednocześnie nowoczesny i spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych – taki jest dworzec kolejowy w Oleśnie po przebudowie. Właśnie otwarto go dla podróżnych.
We Wrocławiu trwają rozmowy o wspólnym bilecie na kolej i komunikację miejską
Jakub Rösler 10 sierpnia 2022
We Wrocławiu trwają aktualnie rozmowy, które mają pozwolić na ponowne honorowanie biletów na komunikację miejską w pociągach regionalnych w obrębie stolicy Dolnego Śląska. Rozwiązanie to przestało obowiązywać w zeszłym roku, kiedy miasto Wrocław nie porozumiało się w tej sprawie z Polregio oraz z Kolejami Dolnośląskimi.
Warszawa. Zmiany w kursowaniu linii metra M2
Redakcja/inf. pras. 09 sierpnia 2022
Od niedzieli 14 do poniedziałku 22 sierpnia pociągi metra na linii M2 będą kończyły bieg na stacji metra Dworzec Wileński. Pasażerowie powinni się przygotować na zmiany tras autobusów oraz korzystanie ze specjalnej linii autobusowej ZM2.
Pierwszy odcinek sieci KDP w Polsce. Rozpoczyna się projektowanie linii Warszawa-Łódź
Redakcja/inf. pras. 09 sierpnia 2022
Spółka rozpoczęła postępowanie wykonawcze w zakresie projektowania odcinka LK 85 Warszawa – Łódź (bez węzła CPK). Jest to jeden z elementów rekordowej umowy ramowej, opiewającej na ponad 7 mld zł netto, podpisanej pod koniec lipca tego roku.
Warszawa: 40-50 tys. zł miesięcznie od operatorów hulajnóg
Łukasz Malinowski 09 sierpnia 2022
Warszawa porządkuje współprace z firmami udostępniającym hulajnogi. Miesięcznie będą musiały one łącznie zapłacić ok. 40-50 tys. zł. To kwota przybliżona wynikająca z przeliczenia liczby dostępnych obecnie pojazdów i stawki 3 zł brutto za hulajnogę.
Jeszcze w sierpniu ruszy budowa tramwaju do Wilanowa
Redakcja/inf. pras. 09 sierpnia 2022
Jeszcze w sierpniu ruszy budowa nowej trasy tramwajowej do Wilanowa. Pierwsze składy dotrą tam już na początku 2024 roku. Mieszkańcy dzielnicy dojadą do centrum w 25 minut. Wzdłuż trasy pojawią się drogi dla rowerów, nowe drzewa i zieleń.
Bielsko-Biała także rezygnuje z dotowania roweru miejskiego
Jakub Rösler 09 sierpnia 2022
Jak podaje bielska Gazeta Wyborcza, miasto przestanie dotować system roweru miejskiego. Tak więc obecny sezon jest ostatnim, w którym będzie funkcjonować miejski system. Na podobny ruch zdecydował się Poznań, który także przestanie dotować rower miejski.
Wrocław. Na Popowice i Nowy Dwór nowymi drogami rowerowymi
Redakcja/inf. pras. 09 sierpnia 2022
Na zachodzie Wrocławia szykują się duże zmiany dla rowerzystów. Chodzi o budowę nowych dróg rowerowych na Popowice i Nowy Dwór. Pozwolą one na szybki dojazd na te osiedla z centrum miasta. Jadąc spójnym tempem swoim jednośladem odległość pokonamy w ok. 20 min. Część tras jest już gotowa, a część to ciągle plac budowy.
Jak idzie budowa mostu tramwajowego w Bydgoszczy?
Redakcja/inf. pras. 09 sierpnia 2022
W tym miesiącu zmontowane zostaną obie części konstrukcyjne nowego mostu tramwajowego nad Brdą w Bydgoszczy. Równocześnie wykonawca prowadzi szereg prac m.in. przy przebudowie północnej jezdni ul. Fordońskiej i biegnącym wzdłuż niej torowisku.
Wrocław z kolejną patronką tramwaju
Redakcja/inf. pras. 09 sierpnia 2022
Rok 2022 ogłoszono we Wrocławiu jej rokiem. W czasie obchodów 80. rocznicy śmierci, Edyta Stein została patronką tramwaju MPK Wrocław. Zginęła tragicznie w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau. Była ofiarą niemieckiego nazistowskiego terroru.
Łódź: Bardzo duża rola MPK w modernizacji torowisk tramwajowych
Kasper Fiszer 09 sierpnia 2022
Zakład Torów i Sieci łódzkiego MPK realizuje prace nie tylko tam, gdzie zleci mu to miasto. Aktywnie poszukuje bowiem zleceń na lokalnym rynku, pełniąc różne role w prowadzeniu przedsięwzięć w Łodzi i regionie. W części przypadków spółka ubiega się o rolę wykonawcy w ramach szerszych konsorcjów, w innych pozostaje podwykonawcą działającym na podstawie umów ze zwycięzcą postępowania.
Koleje Dolnośląskie chcą wydzierżawić 4 EZT
Jakub Rösler 08 sierpnia 2022
Koleje Dolnośląskie właśnie uruchomiły postępowanie przetargowe dotyczące dzierżawy czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych. To pokłosie unieruchomienia 5-członowych Impulsów, które od dłuższego czasu nie kursują z pasażerami. Dzierżawione jednostki miałyby zostać dostarczone w ciągu tygodnia od podpisania umowy.
Poznań. Wprowadzenie elektronicznego systemu płatności za przejazdy opóźnione
inf. pras. oprac. jr 08 sierpnia 2022
Poznań szykuje się do uruchomienia systemu płatności elektronicznych, które pozwolą w prosty sposób zakupić bilet z użyciem karty płatniczej lub telefonu w każdym pojeździe kursującym w ramach linii organizowanych przez ZTM Poznań. System miał zacząć działać do 31 sierpnia, lecz wiemy już, że jego uruchomienie nastąpi później.