SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
W wielu miastach potencjał tramwajów nie jest w pełni wykorzystywany. Pojazdy tracą wiele czasu na skrzyżowaniach z powodu niesprzyjających sygnalizacji, faworyzujących ruch indywidualny. Nie potrzeba wielu inwestycji, by usprawnić i przyspieszyć ruch tramwajów.
Tramwaje Warszawskie wybrały wykonawcę kolejnych priorytetów na światłach
Tramwaje Warszawskie z ofertami na kolejne priorytety – Ochota, Bemowo, Mokotów
Tramwaje Warszawskie przygotują kolejne priorytety: Grójecka, Puławska, Powstańców Śl.
Strasburg: Jak europejska metropolia skorzystała dzięki tramwajom
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Warszawa: Przeklęty remont ul. Okrzei?
Paulina Piziorska 01 kwietnia 2025
W piątek świętowanie rocznicy otwarcia kładki, a w poniedziałek unieważnienie przetargu na remont kluczowego dla komunikacji z kładką odcinka ul. Okrzei. Składane od kilku lat obietnice w dalszym ciągu nie zbliżają się do finalizacji. Praga rozczarowana kieruje pretensje do ZDMu i miasta.
Elbląg. Dostawcę tramwajów poznamy za kilka tygodni
Jakub Rösler 01 kwietnia 2025
Elbląg wciąż nie rozstrzygnął przetargu na dostawę 10 nowych tramwajów o długości od 19 do 24 metrów. Zamówieniem są zainteresowane Bozankaya oraz Pesa, których oferty przekraczają jednak budżet miasta. Samorząd planuje rozstrzygnąć przetarg w ciągu kilku tygodni i niejako wskazuje, który z producentów ma większe szanse na zwycięstwo.
Poznań, Kraków i Wrocław ze środkami z KPO na tramwaje
Jakub Rösler 01 kwietnia 2025
MPK Kraków, MPK Wrocław oraz MPK Poznań już oficjalnie pozyskały ogromne środki z KPO na tramwaje. Przewoźnicy podpisali umowy w tej sprawie, dzięki czemu trafi do nich łącznie prawie 550 mln złotych. Pieniądze z KPO wspomogą już zrealizowane zakupy - Moderusów Gamma, Twistów z Pesy oraz Lajkoników Stadlera.
Gdynia: Kto dostarczy 8 przegubowców elektrycznych?
Paulina Piziorska 01 kwietnia 2025
Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni kupuje osiem pojazdów przegubowych, a całe zamówienie będzie dofinansowane z programu Zielony Transport Publiczny. Oferty złożyły dwie firmy. Znamy już zwycięzcę postępowania.
Lublin. Solaris dostarczy 20 autobusów hybrydowych za ponad 70 milionów
GR 01 kwietnia 2025
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie rozstrzygnęło przetarg na zakup 20 przegubowych autobusów hybrydowych. Pojazdy dostarczy do Lublina Solaris, który za dostawę 20 pojazdów zaproponował 72 mln 570 tys. zł.
Wrocław. Mijanka tramwajowa na Przyjaźni, miasto szuka wykonawcy
Daniel Siwak 01 kwietnia 2025
Zanim tramwaje MPK dojadą do nowej pętli w rejonie ul. Karmelkowej, wrocławski magistrat chce zwiększyć przepustowość trasy na Klecinę. Jeszcze przed wakacjami poznamy wykonawcę mijanki na ul. Przyjaźni przy przystanku "Sąsiedzka".
PKP zakończyły przebudowę dworca w Kołodziejewie
Redakcja/inf. pras 01 kwietnia 2025
Przebudowa dworca dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko pozwoliła nie tylko na przywrócenie dawnego blasku zabytkowego budynku, ale przede wszystkim powstała nowoczesna i dostosowana do potrzeb wszystkich pasażerów przestrzeń dworcowa.
Dworzec kolejowy Palędzie otwarty dla podróżnych
Redakcja/inf. pras 01 kwietnia 2025
Zakończyła się przebudowa dworca Palędzie w województwie wielkopolskim. Inwestycja zrealizowana została z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej koszt to 9,17 mln zł.
Poznań: Tramwaje wracają na Trasę Piątkowską
Redakcja/inf. pras 01 kwietnia 2025
Prace na remontowanym torowisku na al. Wielkopolskiej zmierzają ku końcowi. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe, trwa montaż sieci trakcyjnej. W poniedziałek, 7 kwietnia br. na trasę piątkowską powrócą tramwaje.
Jeden zarządca transportu metropolitalnego kluczem do sukcesu w Trójmieście
Damian Kelman 31 marca 2025
Rząd planuje utworzyć związek metropolitalny w województwie pomorskim. Utworzenie drugiej w Polsce pełnoprawnej metropolii wpłynęłoby pozytywnie na rozwój regionu w kwestii transportu publicznego. Wiceprezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia – Sopot i zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni – Maciej Warszakowski – wskazuje, że kluczowe jest utworzenie wspólnej struktury zarządzającej komunikacją miejską na Pomorzu.
Białystok z dużym zamówieniem na autobusy spalinowe
Paulina Piziorska 31 marca 2025
Urząd Miejski w Białystoku ogłosił przetarg na dostarczenie aż 28 autobusów zasilanych olejem napędowym. Zgłoszenia w postępowaniu przyjmowane są do 29 kwietnia. Czy dalsze kupowanie autobusów spalinowych w takich ilościach ma sens?
Bielsk Podlaski. Bezpłatna komunikacja, rozwój systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, kampanie promocyjne i nowa infrastruktura pieszo-rowerowa
Maciej Mikulski 31 marca 2025
Po zniesieniu opłat za przejazdy zauważalnie wzrosła liczba pasażerów korzystających z miejskich autobusów. Mieszkańcy chętniej wybierają transport publiczny, co świadczy o jego rosnącej popularności i znaczeniu w codziennym funkcjonowaniu miasta - mówi Piotr Wawulski, Burmistrz Bielska Podlaskiego.
Jak zadbać o szybszy, tańszy i wygodniejszy transport publiczny w stolicy? Wnioski z raportu Clean Cities Campaign
CleanCities 31 marca 2025
Warszawiacy w drodze do pracy nie jadą, a stoją w korkach. Tracą w nich średnio 70 godzin w roku. To nie dziwi, gdy spojrzy się na statystyki: na jednego mieszkańca stolicy przypada 1,5 samochodu, a każdego dnia na ulice miasta wyjeżdża prawie 700 000 aut. W korkach uwięzieni są również pasażerowie autobusów, co stanowi duży problem, bo to najpopularniejszy środek transportu zbiorowego w Warszawie i dla części mieszkańców jedyna opcja, aby dostać się do centrum z odleglejszych dzielnic. Autorzy raportu „Uwolnić autobusy”, przedstawiają propozycje jak uwolnić autobusy z korków i apelują do ZTM i władz Warszawy o stworzenie planu przyśpieszenia autobusów w stolicy.
Yutong z Ikarusem z szansą na dostarczenie trolejbusów do Budapesztu
Przemysław Farsewicz 31 marca 2025
Konsorcjum w składzie Yutong i Ikarus jest najbliżej zwycięstwa w przetargu stolicy Węgier na dostawy do 160 trolejbusów. Po niespełna roku od ogłoszenia postępowania, nadszedł właśnie etap składania ostatecznych ofert. Jak podaje Magyarbusz Info ostatecznie na złożenie dokumentów zdecydowało się trzech oferentów.
Ataki hakerskie na komunikację miejską w Polsce. Co dzisiaj o nich wiadomo?
Maciej Sikorski 31 marca 2025
Rośnie zagrożenie cyberatakami, o czym dość regularnie informują m.in. politycy. Świeżym przykładem takiego zdarzenia są działania wymierzone w szpital MSWiA w Krakowie, które wymusiły na pracownikach pracę analogową. Warto przy tej okazji przypomnieć, że w ostatnich latach ofiarami takich zdarzeń padały podmioty odpowiedzialne za transport publiczny w Krakowie, Olsztynie oraz na Śląsku. Jak przedstawia się ich sytuacja po kilku miesiącach/kwartałach od tych destrukcyjnych zdarzeń?
Łomża rozwija drogę elektromobilności. Miasto zamówiło kolejne autobusy elektryczne Yutong.
informacja prasowa Busnex Poland 31 marca 2025
Władze Łomży zdecydowały się na powiększenie floty zeroemisyjnych autobusów miejskich. Do eksploatowanych 8 egzemplarzy modelu Yutong E12 dołączą kolejne. Wraz z rozwojem floty zeroemisyjnych autobusów, Łomża inwestuje w infrastrukturę do ich zasilania, w tym instalacje OZE i magazyny energii.
LOT: Dwa B787 Dreamliner po Thai Airways
Mateusz Kieruzal 31 marca 2025
Dwa boeingi 787-8 Dreamliner, które pozyskały Polskie Linie Lotnicze LOT w ramach 12-letniego leasingu, będą dzierżawione od DP Aircraft I Limited. Obecnym użytkownikiem „Liniowców Marzeń” są Thai Airways, a leasingodawca postanowił nie przedłużać wynajmu samolotów Tajom. LOT za leasing operacyjny Dreamlinerów zapłaci 651 milionów złotych.
Łódź. Miasto odbetonowuje ulice. Będą nowe zielone torowiska, ale nie prędko
Daniel Siwak 31 marca 2025
Urząd Miasta Łodzi informuje, że dzięki różnym inicjatywom Łódź jest odbetonowywana i staje się coraz bardziej zielonym miastem. Chodzi także o infrastrukturę dla komunikacji miejskiej. Jednak póki co, nie dotyczy to zielonych torowisk, których w ciągu najbliższych lat przybędzie zaledwie niecały kilometr.
Škoda z pierwszymi trolejbusami dla Niemiec
Przemysław Farsewicz 30 marca 2025
Po raz pierwszy Škoda Electric ma bardzo duże szanse wygrać przetarg na dostawę nowych trolejbusów do Niemiec. Wynik nie jest jeszcze ostateczny ze względu na możliwe odwołania. Czeski producent pokonał w postępowaniu prowadzonym przez Esslingen polskiego Solarisa i szwajcarską firmę HESS. Czesi zaproponowali pojazdy z nadwoziem SOR-u. Będzie to pierwszy kontrakt Škody na dostawy trolejbusów do Niemiec.
Linz zamierza kupić do 39 trolejbusów dwuprzegubowych
Przemysław Farsewicz 30 marca 2025
Linz Linien, operator transportu miejskiego w metropolii Górnej Austrii, ogłosił 20 marca przetarg na dostawę do 39 trolejbusów dwuprzegubowych. Nowe pojazdy uzupełnią obecną flotę 24-metrowych trolejbusów Van Hool Exqui.City 24T z lat 2017-2019, których obecnie po ulicach Linzu porusza się 20.
Airbus: Mariaż z LOT logiczny. Duży rabat na A220
Mateusz Kieruzal 30 marca 2025
– Mariaż Polskich Linii Lotniczych LOT z Airbusem jest logiczny – uważa Christian Scherer dyrektor generalny Commercial Aircraft we francuskim koncernie. Dla LOT-u idealnym samolotem ma być A220-300, a dostawy pierwszych zamówionych maszyn mogłyby nastąpić w 2027 roku. Oferta Airbusa dla LOT jest „agresywnie” przyjazna – linie otrzymały dość duży rabat na zakup nowych samolotów.
Strasburg decyduje się na 27 dodatkowych tramwajów
Przemysław Farsewicz 30 marca 2025
Metropolia w Strasburgu wraz z organizatorem komunikacji miejskiej Compagnie des Transports Strasbourgeois (CTS) zdecydowały się na kolejne tramwaje z umowy ramowej z Alstomem. Firma dostarczy 27 dodatkowych pojazdów Citidas. Łącznie flota wzbogaci się o 39 nowoczesnych tramwajów od Alstomu.
Alstom dostarczy nowe tramwaje do Hawru we Francji
Przemysław Farsewicz 29 marca 2025
Metropolia Hawru położona u ujścia Sekwany w północnej Francji wybrała tramwaje Alstomu Citadis do obsługi rozbudowywanej właśnie sieci tramwajowej. Francuski producent dostarczy co najmniej osiem pojazdów. Nowe tramwaje mają zużywać o 25 proc. mniej energii od obecnie wykorzystywanych w metropolii pojazdów.
Lotnisko Olsztyn-Mazury, czyli degrengolada w imię prestiżu
Mateusz Kieruzal 29 marca 2025
Siatka połączeń regularnych portu lotniczego Olsztyn-Mazury jest raczkująca, choć warmińsko-mazurskie lotnisko funkcjonuje już prawie 10 lat. Za kilka dni rozpocznie się siedmiomiesięczny sezon letni, który przysporzy lotnisku jedynie maksymalnie 71 097 pasażerów.
Wnioski o decyzję środowiskową dla wschodniej obwodnicy Warszawy wycofane
ep. 29 marca 2025
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szykuje się do rozpoczęcia nowej procedury związanej z domknięciem wschodniej obwodnicy Warszawy. Wycofała już wnioski, na podstawie których kilka lat temu zostały wydane decyzje środowiskowe, ale do dziś blokują one dalszy proces. Przetarg na nowe studium ma ruszyć w II kwartale.
Pierwszy nowy trolejbus na ulicach Czeskich Budziejowic
Przemysław Farsewicz 29 marca 2025
Škoda dostarczyła do Czeskich Budziejowic pierwszy gotowy trolejbus bateryjny 33Tr. Pojazd rozpoczął już także jazdy z pasażerami. To efekt zamówienia na 35 nowoczesnych trolejbusów, które istotnie odmłodzą tabor miejskiego przewoźnika.
Łódź: MPK wymienia samochody pogotowia technicznego
Kasper Fiszer 29 marca 2025
Miejski przewoźnik rozpoczął proces wymiany swojego taboru technicznego. W tym roku spodziewa się dalszych dostaw samochodów o dopuszczalnej masie do 3,5 t, które zastąpią wysłużone starsze egzemplarze. Nie zaszły zaś zmiany w nieliniowym taborze tramwajowym.
Norwegia: Chińskie autobusy zagrożeniem dla narodowego bezpieczeństwa?
Paulina Piziorska 28 marca 2025
26 marca 2025 roku premier Norwegii Jonas Gahr Støre przyznał podczas posiedzenia parlamentu, że chińskie autobusy mogą stanowić zagrożenie wywiadowcze dla Norwegii. Wątpliwości budzą nie tylko kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, ale także obawy dotyczące łamania praw człowieka przez chińskich producentów. Debata nad obecnością chińskich pojazdów w norweskim transporcie publicznym przybiera na sile, a opinie na ten temat są podzielone. Czy chińskie autobusy stanowią zagrożenie wywiadowcze?
Warszawa. Most pieszo-rowerowy ma już rok
UM Warszawa 28 marca 2025
Dokładnie dzisiaj, 28 marca, mija rok od otwarcia mostu pieszo-rowerowego na Wiśle. Chętnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów przeprawa od razu stała się kolejną wizytówką Warszawy. W tym czasie z popularnej „kładki” łączącej ulice Karową i Okrzei skorzystano 3,5 miliona razy.
Kraków poprawia przejazdy rowerowe
UM Kraków 28 marca 2025
Bezpieczeństwo i komfort rowerzystów w dużej mierze zależy od jakości dróg. W Krakowie trwa program poprawy infrastruktury rowerowej, dzięki któremu codzienna jazda stanie się wygodniejsza i bezpieczniejsza dla tysięcy mieszkańców. We współpracy ZDMK i prezydenckiego zespołu rowerowego na przejazdach rowerowych wyrównywane są uskoki.
Łódzkie: Coraz większa rola samorządów w przewozach regionalnych
Kasper Fiszer 28 marca 2025
W ostatnim czasie przybywa dotowanych przez władze regionu połączeń autobusowych. Podróżujący na liniach utrzymywanych na ryzyko biznesowe przewoźników muszą liczyć się natomiast z cięciami w ofercie. Pakiet ograniczeń wprowadziła w tym roku mająca istotną pozycję w rejonie Łodzi firma Kasz-Bus.
(Nie)efektywny transport publiczny w Los Angeles
Mateusz Kieruzal 28 marca 2025
Stany Zjednoczone Ameryki „samochodozą” stoją, a zwłaszcza Los Angeles. Na transport publiczny w stolicy Hollywood składają się autobusy i metro, lecz system jest całkowicie nieefektywny, a odległość między dwoma punktami są długie, co utrudnia sprawne przemieszczanie się. Nienowoczesny jest także system sprzedaży biletów.
Warszawska Odyseja buspasowa
Paulina Piziorska 28 marca 2025
Kwestia planowania, wykonania i nadzorowania buspasów w Warszawie to istna Odyseja – podróż od jednego potwora mitologicznego do drugiego, a i tak po drodze wszystko może pójść na nic, bo trafi się sztorm i przeżyje tylko jedna osoba, która zamiast wracać do domu spędzi 7 lat na wyspie z jakąś wiedźmą, na którą potem zwali całą winę przed czekającą w domu rodziną…
LOT pozyska dwa Dreamlinery
Łukasz Malinowski 28 marca 2025
Polskie Linie Lotnicze LOT pozyskają dwa nowe boeingi 787. Narodowy przewoźnik nie ujawnia jeszcze skąd będą pochodziły Dreamlinery, ale wiele wskazuje na to, że będą to samoloty dotąd użytkowane przez Thai Airways, China Southern Airlines lub Hainan Airlines.
Brno z tramwajem z najnowszej partii od Škody
Przemysław Farsewicz 28 marca 2025
Dopravní podnik města Brna pochwalił się, że do miasta przybył właśnie pierwszy z piętnastu tramwajów Škoda ForCity Smart. Pojazd pochodzi z drugiej transzy zamówionych tramwajów, których Brno zakupiło w ramach trzech zamówień u czeskiego producenta łącznie 40.
Gdańsk: Solaris stratny na kwotę ponad 100 milionów złotych!
Paulina Piziorska 27 marca 2025
Gdańskie Autobusy i Tramwaje prowadziły duży przetarg na dostarczenie 30 autobusów elektrycznych typu MAXI i MEGA. W przetargu zwyciężył Solaris, ale niejako walkowerem, bo pozostałe oferty zostały odrzucone i nie były oceniane. Wniesiono odwołanie i… Solaris stracił ponad 100 milionów złotych! Kto zgarnie umowę zamiast firmy wybranej w pierwszym rzucie?
Poznań. Tramwaj na Rubież potrzebny od zaraz (plany i mapy)
Jakub Rösler 27 marca 2025
Wschodnia część poznańskich Naramowic, tzw. Rubież, przeżywa boom mieszkaniowy za czym nie podąża niestety oferta komunikacji miejskiej. Miasto chce wkrótce skomunikować ten rejon za pomocą autobusów, choć docelowo musi tu dojechać tramwaj - będący czwartym etapem Tramwaju na Naramowice. Sprawdzamy, jakie są perspektywy na realizację tej inwestycji.
Solaris walczy o dostarczenie Warszawie wszystkich 80 autobusów w przetargu!
Paulina Piziorska 27 marca 2025
W zeszłym roku MZA Warszawa rozpoczęło zbieranie ofert w naprawdę potężnym przetargu. Chodziło o dostawę aż 30 autobusów elektrycznych klasy MAXI oraz 50 autobusów klasy MEGA. Nie obyło się jednak bez perturbacji. Wykonawca wybrany w pierwszym rzucie został ostatecznie odrzucony i na wyniki konkursu czekaliśmy jeszcze kolejnych kilka tygodni. Następnie, mimo powtórnego wyboru ofert, jeden z Wykonawców wniósł odwołanie do KIO. Czy Solaris uda się wywalczyć kontrakt na obie części zamówienia?
Solaris z umowami w Częstochowie, Gliwicach i Tczewie
UM Częstochowa, UM Gliwice, UM Tczew 27 marca 2025
Firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. podpisała umowy z trzema miastami w Polsce. Dostarczy 10 autobusów elektrycznych dla Tczewa, 15 hybrydowych i 10 elektrycznych dla Gliwic oraz 10 przegubowych autobusów elektrycznych dla Częstochowy.
Łódź. Zmiany tras tramwajów na Teofilowie. Powód? Budowa dojazdu do S14
Daniel Siwak 27 marca 2025
Pasażerowie MPK Łódź muszą naszykować się na kolejne utrudnienia w podróżowaniu. Tym razem będą związane z przebudową ul. Szczecińskiej, znajdującej się w zachodniej części miasta. Zmienionymi trasami tramwaje pojadą przez najbliższe dwa miesiące.
Gorzów Wielkopolski zamawia projekt nowej linii tramwajowej
Jakub Rösler 27 marca 2025
Gorzów Wielkopolski planuje budowę dwutorowej trasy tramwajowej na Jancarza oraz modernizację i przebudowę dwóch odcinków torowisk – na Sikorskiego i Pomorskiej. Miasto właśnie ogłosiło przetargi na wykonanie projektów dla tych zadań, natomiast wg. wstępnych założeń prace budowlane miałyby mieć miejsce w 2026 i 2027 roku.
Awaria, opóźnienie, zagrożenie – co i jak przekazać pasażerom?
Redakcja 27 marca 2025
Współczesny transport publiczny w Polsce to system, który codziennie obsługuje miliony pasażerów. Zarówno przewoźnicy, jak i instytucje odpowiedzialne za organizację transportu muszą nie tylko zapewniać płynność podróży, ale również umiejętnie zarządzać sytuacjami kryzysowymi, które mogą wystąpić w każdej chwili.
Polska Federacja Rowerowa ogłosiła start
Polska Federacja Rowerowa 27 marca 2025
Lokalne organizacje rowerowe z całego kraju łączą siły pod szyldem Polskiej Federacji Rowerowej. Wspólnie chcą skutecznie i profesjonalnie wspierać rozwój ruchu rowerowego. 22 marca 2025 r. w Poznaniu nowa koalicja publicznie ogłosiła swój start.
Warszawa. Nowe wyświetlacze na przystankach tramwajowych
UM Warszawa 27 marca 2025
Już ponad połowa przystanków tramwajowych w stolicy wyposażona jest w tablice, które pokazują prognozowany czas do przyjazdu kolejnego pojazdu. Na tym jednak nie koniec udogodnień dla pasażerów – Tramwaje Warszawskie rozbudowują system i konsultują kolejne rozwiązania mogące poprawić komfort korzystania z tablic informacyjnych na przystankach.
Rawa Maz.: Autobus ŁKA nie stanowi pełnego substytutu kolei
Kasper Fiszer 26 marca 2025
Władze powiatu rawskiego uznają uruchomione niedawno połączenia autobusowe ŁKA za dobre uzupełnienie braku transportu kolejowego. Mimo to wskazują na zasadność podejmowania kolejnych kroków, które ułatwiłyby komunikację w dłuższych relacjach. Kluczowym pomysłem ma być tu zapowiadana budowa przystanku pasażerskiego w Białej Rawskiej.
Orlen nie odpuszcza elektromobilności. Planuje uruchomić tysiące punktów ładowania
Maciej Sikorski 26 marca 2025
Orlen niedawno przedstawił garść informacji dot. swoich poczynań w sektorze elektromobilności. Doniesienia dotyczyły głównie rynku niemieckiego, ale przy tej okazji zapytaliśmy o rozwój koncernu multienergetycznego także w Polsce i pozostałych krajach, w których działa. Ile punktów ładowania posiada firma i czego należy się spodziewać w przyszłości?
Poznań. Remont torowiska na Piątkowskiej zmierza ku końcowi
MPK Poznań 26 marca 2025
Prace na remontowanym torowisku na al. Wielkopolskiej są już bardzo zaawansowane. Trwa montaż toru, rozpoczęły się prace sieciowe. Jeszcze przed świętami Wielkanocnymi ruch tramwajowy będzie mógł być wznowiony. Wcześniej, bo w przyszłym tygodniu, kierowcy mogą spodziewać się otwarcia obu jezdni Al. Solidarności, gdzie naprawiany jest przejazd tramwajowy.
Tramwaj na Gocław coraz bliżej. (Nowe wizualizacje)
Tramwaje Warszawskie 26 marca 2025
13 marca stołeczni radni zabezpieczyli dodatkowe środki na pozyskanie gruntów pod budowę trasy tramwajowej na Gocław. Dzięki temu Tramwaje Warszawskie mogły dziś ogłosić postępowanie przetargowe na opracowanie dokumentacji wykonawczej oraz pozyskanie zgód i pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia robót budowlanych.
Tramwaje w Bytomiu pojadą szybciej. Dzięki GZM
Metropolia GZM 26 marca 2025
Blisko 4,4 mln zł dotacji z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii otrzymał Bytom na przebudowę dwóch skrzyżowań na przebiegu linii tramwajowych T6 oraz T19. Decyzja o wsparciu inwestycji zapadła dzisiaj (25 marca b.r.) podczas sesji Zgromadzenia GZM.
Solaris wjeżdża do Sarajewa
Solaris Bus & Coach 26 marca 2025
Ministerstwo Transportu Kantonu Sarajewo złożyło zamówienie na 10 przegubowych trolejbusów marki Solaris. Dostawy pojazdów Trollino 18 zostały przewidziane na połowę 2026 roku. Wraz z tym zamówieniem Bośnia i Hercegowina dołączy do imponującej listy 36 państw z pojazdami Solarisa.
Czy mamy „nowe otwarcie” w temacie krakowskiego metra? Kopenhaga z odsieczą
Maciej Mikulski 26 marca 2025
Metro w Krakowie to inwestycja przemyślana na dekady, a nie jedynie szybka reakcja na dzisiejsze potrzeby. Miasto deklaruje, że pracuje nad systemem szynowego transportu bezkolizyjnego, ale nie jako osobnym, lecz spójnym elementem całej sieci komunikacyjnej.
Stadler dostarczył pierwszy nowy tramwaj dla Poczdamu
Jakub Rösler 26 marca 2025
W Poczdamie zaprezentowano pierwszy nowy tramwaj od Stadlera. Miasto zakupiło jak na razie 13 Tramlinków, choć zamówienie może zostać jeszcze rozszerzone o 12 kolejnych pojazdów. Wagony mają 42 metry długości i mieszczą 246 pasażerów.
Solaris pokazał nowe autobusy międzymiastowe i midi elektrobus
Jakub Rösler 25 marca 2025
Solaris pracuje nad dwoma premierami - międzymiastowym autobusem bezemisyjnym oraz 10,5-metrowym elektrobusem, który uzupełni portfolio producenta. Firma z Bolechowa podkreśla też chęć wejścia na rynek amerykański i pracuje nad stworzeniem tam lokalnej bazy produkcyjnej.
CAF najbliżej przejęcia Modertransu. Stadler uczestniczył w rozmowach
Jakub Rösler 25 marca 2025
Poznaliśmy plany w zakresie sprzedaży Modertransu. Jak mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, miasto powinno otrzymać w tym roku ofertę zakupu od hiszpańskiego CAF-a, właściciela Solarisa. – Mamy gotową wycenę Modertransu i nie będę ukrywał, że jest ona bardzo wysoka – dodaje Jaśkowiak. Inwestycją w poznańskiego producenta zainteresowany był również Stadler, choć ostatecznie zrezygnował.
Wrocław. Przetarg na wykonawcę węzła przesiadkowego Drobnera - Dubois
Daniel Siwak 25 marca 2025
W połowie roku mogłoby nastąpić podpisanie umowy z wykonawcą węzła przesiadkowego przy skrzyżowaniu ulic Drobnera i Dubois. Żeby to się stało miasto musi go wybrać. Spółka Wrocławskie Inwestycje właśnie opublikowała przetarg, w którym przez miesiąc czeka na oferty.
Autobusy wodorowe wyjadą na ulice Wejherowa
Redakcja/inf. pras. 25 marca 2025
Solaris Bus & Coach podpisał w marcu kontrakt z Miejskim Zakładem Komunikacji Wejherowo na dostawę sześciu autobusów wodorowych Solaris Urbino 12 hydrogen. Pierwsze nowoczesne, bezemisyjne pojazdy trafią do przewoźnika jeszcze w 2025 roku, wpisując się w strategię zrównoważonego transportu publicznego w regionie.
Trójmiejska Metropolia zintegruje transport publiczny
Damian Kelman 25 marca 2025
Rząd zajmie się przepisami, które mogą pozwolić utworzyć związek metropolitalny na Pomorzu. Jeśli prace przebiegną pomyślnie, Trójmiasto stanie się ustawową metropolią, co przyniesie rejonowi wiele korzyści. Wiele z nich dotyczy transportu publicznego.
Busnex: Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim stawia na zeroemisyjny transport międzymiastowy
informacja prasowa Busnex Poland 25 marca 2025
Bezpieczny, komfortowy, ekologiczny i osiągający na jednym ładowaniu ponad 600 kilometrów - taki jest nowy elektryczny autobus Yutong IC12E, który zostanie dostarczony do miasta i gminy Złocieniec. Dostawę 9 zeroemisyjnych autobusów zrealizuje firma Busnex Poland, dla której będzie to pierwsza zrealizowana dostawa do sektora komunikacji międzymiastowej. Umowę na dostarczenie autobusów wraz z infrastrukturą do ładowania podpisał Starosta Powiatu Drawskiego Jacek Kozłowski oraz Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.
Nazwy przystanków PKM Południe wybrane
Redakcja/inf. pras. 25 marca 2025
Pomorska Kolej Metropolitalna udostępniła mieszkańcom internetową ankietę, by poznać preferencje dla nazw przystanków nowej, obecnie projektowanej, linii PKM Południe. Pociągi będą jeździć ze Śródmieścia Gdańska do Kowal i z powrotem. Mieszkańcy dostali do wyboru trzy pakiety nazw przystanków. Okazało się, że największym, ponad 40-procentowym poparciem, cieszą się te, które utworzono od nazw dzielnic lub obiektów. Oddano 13 802 głosy.
Wrocław. Linie 14 i 24 wrócą na dawne trasy? Miasto odpowiada
Daniel Siwak 25 marca 2025
Po zmianach wprowadzonych w siatce linii tramwajowych w ostatnich latach, pasażerom wrocławskiego MPK ma podróżować się gorzej. Do magistratu trafił wniosek o przywrócenie dawnych, półokólnych tras linii 14 i 24, które łączyły Osobowice z Grabiszynem, Gajowicami przez Przedmieście Świdnickie.
PGZTP Mińsk Maz.: Musimy odbudować siatkę połączeń po PKS-ie
Kasper Fiszer 24 marca 2025
Powiat miński i wchodzące w jego skład gminy wspólnie organizują siedem połączeń autobusowej komunikacji lokalnej. Samorządy chcą, by od 2026 r. oferta uległa znacznej poprawie. Więcej kursów przez cały tydzień i dodatkowe trasy mają przyciągnąć pasażerów, którzy porzucili komunikację publiczną po zapaści PKS-ów.
Bydgoszcz. 40 nowych Swingów z Pesy już wozi pasażerów
Redakcja/inf. pras. 24 marca 2025
Bydgoszcz finalizuje historyczny kontrakt z Pesą na dostawę 40 nowoczesnych tramwajów. Po Bydgoszczy jeździ już 75 „niskopodłogowców”. Miasto przygotowuje się również do zamówienia 6 kolejnych składów, dzięki którym wymieniony zostanie cały tabor. Bydgoszcz już stała się jednym z miast z najmłodszymi tramwajami w Polsce.
Lubelskie. Drożej za bilety autobusowe w Puławach. 30-procentowe podwyżki
GR 24 marca 2025
Cena biletu normalnego w strefie miejskiej wzrośnie z 3 zł 60 gr do 4 zł 60 gr, a cena ulgowego biletu wzrośnie z 1 zł 80 gr zł do 2 zł 30 gr. Spore podwyżki czekają od maja pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach.
Tramwaj na Księże Wielkie i Kościuszki. Wrocław myśli o nowych łukach torowych
Jakub Rösler 24 marca 2025
Wrocław chce zaprojektować tramwaj na Księże Wielkie. Budowa 2-kilometrowego odcinka zostanie poprzedzona przywróceniem tramwaju na Kościuszki oraz budową brakujących łuków torowych uelastyczniających sieć w tym rejonie miasta. Wrocław chce dofinansować oba zadania środkami zewnętrznymi, których jak na razie nie ma.
Praga z nowoczesną zajezdnią tramwajową – po 74 latach
Przemysław Farsewicz 24 marca 2025
Dopravní podnik hl.m. Prahy, operator komunikacji w stolicy Czech, ukończył przebudowę zajezdni Hloubětín. W sobotę 22 marca rozpoczął się rozruch zajezdni – wyjechał stąd pierwszy wóz po przerwie trwającej niemal pięć lat i dziewięć miesięcy.
Końskie: Miasto przejmie dawny dworzec PKS?
Kasper Fiszer 23 marca 2025
Lokalny samorząd stara się o przejęcie terenu dawnego dworca autobusowego. Procedura nie jest jednak prosta głównie z uwagi na skomplikowaną sytuację prawną działek. Póki co pasażerowie korzystają więc z centrum przesiadkowego, które pomimo pewnych mankamentów poprawiło komfort oczekiwania na połączenia regionalne i dalekobieżne.