SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
W wielu miastach potencjał tramwajów nie jest w pełni wykorzystywany. Pojazdy tracą wiele czasu na skrzyżowaniach z powodu niesprzyjających sygnalizacji, faworyzujących ruch indywidualny. Nie potrzeba wielu inwestycji, by usprawnić i przyspieszyć ruch tramwajów.
Tramwaje Warszawskie wybrały wykonawcę kolejnych priorytetów na światłach
Tramwaje Warszawskie z ofertami na kolejne priorytety – Ochota, Bemowo, Mokotów
Tramwaje Warszawskie przygotują kolejne priorytety: Grójecka, Puławska, Powstańców Śl.
Strasburg: Jak europejska metropolia skorzystała dzięki tramwajom
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Pesa. Elf 3 zamiast Regio160
Jakub Rösler 07 grudnia 2024
Pesa Bydgoszcz ujednolica nazewnictwo oferowanych pojazdów, dlatego nowa platforma jednostek pasażerskich Regio160 została nazwana Elfem 3. To bezpośrednie nawiązanie do dwóch poprzednich generacji Elfów, które służą w wielu regionach Polski.
Wrocław: Kultowa linia 0 zmieniła charakter - ze stałej na turystyczną
Daniel Siwak 07 grudnia 2024
Na przełomie listopada i grudnia, po trzech latach przerwy, na ulice Wrocławia powróciła linia 0. Nie ma już wariantów "L" i "P" oraz nie kursuje w każdy dzień tygodnia. Wpływ na nową formułę "zerówki" miały m.in. badania potoków pasażerskich z 2018 oraz późniejsze.
Lasek: LOT blisko decyzji flotowej
Mateusz Kieruzal 07 grudnia 2024
Polskie Linie Lotnicze LOT są bliskie podjęcia decyzji dot. zamówienia nowych samolotów regionalnych – poinformował w Sejmie RP Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury, który od niedawna nadzoruje narodowego przewoźnika. Szansę na kontrakt mają Airbus i Embraer.
Duża inwestycja przemysłowo-portowa w Szczecinie na horyzoncie
Mikołaj Kobryński 07 grudnia 2024
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisał umowę przedwstępną z konsorcjum Polski Cement, Speed i Tridente, dotyczącą 30-letniej dzierżawy 10-hektarowego obszaru na wyspie Ostrów Grabowski. Partnerzy planują wybudować na tym terenie cementownię oraz uniwersalny terminal przeładunkowy.
Łódź: Przybyszewskiego i Kilińskiego – pełny powrót tramwajów na początku roku
Roman Czubiński 06 grudnia 2024
Torowiska w ul. Przybyszewskiego i Kilińskiego odzyskają pełną przejezdność w pierwszych miesiącach przyszłego roku – zapowiada Urząd Miasta Łodzi. Kończy się przebudowa skrzyżowania, którego zły stan techniczny – a następnie wyłączenie z ruchu oraz przebudowa – na blisko 4 lata odciął mieszkańców dużej części południa Łodzi od sprawnej komunikacji zbiorowej.
Rybnik chce kupić 14 następnych autobusów wodorowych
Redakcja/inf. pras. 06 grudnia 2024
Rybnik kupi kolejne 14 autobusów wodorowych - 2 grudnia br. Miasto podpisało z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie ich zakupu w kwocie blisko 48 mln złotych. Samorząd kupi nie tylko autobusy 12-metrowe lecz również dłuższe, przegubowe.
Andrespol szuka nowych operatorów linii do Łodzi
Kasper Fiszer 06 grudnia 2024
Podłódzka gmina Andrespol wybiera operatorów dwóch linii łączących kilka okolicznych miejscowości ze stolicą aglomeracji. Ponownie zdecydowano się na kontrakty krótkoterminowe. W jednym przypadku przewoźnik otrzyma zamówienie tylko na pół roku.
Koleje Dolnośląskie chcą jeździć autobusami do Polkowic i Bolkowa
Jakub Rösler 06 grudnia 2024
Dolnośląski przewoźnik chce dalej rozwijać swoje połączenia autobusowe. KD planują uruchamiać kolejne autobusy “za pociąg”, wpisane w kolejowy rozkład jazdy, ale również start połączeń dowozowych, na wzór Kolei Małopolskich. Takie autobusy mogłyby pojechać z Głogowa do Lubina przez Polkowice, jak również z Jawora przez Bolków do Marciszowa.
Nextbike o sezonie 2024: Polacy przejechali na naszych rowerach 25 mln km
inf. pras. Nextbike 06 grudnia 2024
W większości polskich miast zakończył się właśnie letni sezon rowerów publicznych Nextbike. Liczba wypożyczeń za ten rok wyniosła ponad 8,62 mln, co stanowi wzrost o 8% r/r. Średnio każdego dnia było to ponad 31 tys. przejazdów. Z rowerów Nextbike przynajmniej raz skorzystało niemal 0,5 mln Polaków, co z kolei stanowi wzrost o ponad 29% względem zeszłego roku.
W Budapeszcie powstał prawdziwy tramwaj z klocków Lego
Przemysław Farsewicz 06 grudnia 2024
W Budapeszcie powstał pierwszy na świecie tramwaj naturalnej wielkości wykonany z klocków Lego. Co więcej, konstrukcja może się poruszać. Do zbudowania pojazdu użyto ok. 1,8 mln tych popularnych malutkich kostek.
Bełchatów wybuduje węzeł autobusowy przy planowanym przystanku kolejowym
Kasper Fiszer 06 grudnia 2024
W ciągu kilku najbliższych lat na linię kolejową nr 24 ma powrócić ruch pasażerski. W ramach programu Kolej Plus regularne połączenia odzyska więc Bełchatów. Elementem przygotowań ma być zapowiedziana właśnie budowa węzła autobusowego w rejonie przyszłego przystanku kolejowego.
Jest umowa na nowe tramwaje dla Szczecina
Redakcja/inf. pras. 05 grudnia 2024
Tramwaje Szczecińskie właśnie podpisały umowę na zakup 4 nowych, dwukierunkowych tramwajów w pełni niskopodłogowych. Pojazdy dostarczy Modertrans, który wg. informacji przewoźnika ze Szczecina dostarczy mu zupełnie nowy pojazd.
MPK Kraków ma dwie oferty na nowe tramwaje. Zaskoczenia?
Jakub Rösler 05 grudnia 2024
MPK Kraków właśnie otworzyło oferty na dostawę do 90 nowych tramwajów, zarówno 32- jak i ponad 42-metrowych. O realizację zadania ubiegają się dwa podmioty, w tym Pesa, która złożyła swoją ofertę w każdym z trzech postępowań. Drugi oferent może zaskakiwać, natomiast na razie nie znamy budżetu MPK na realizację zamówienia.
Solaris kończy dostawy autobusów zeroemisyjnych dla Barcelony i Madrytu
Solaris Bus & Coach 05 grudnia 2024
Solaris zrealizował właśnie dwa duże kontrakty na autobusy bezemisyjne dla dwóch czołowych hiszpańskich przewoźników, dostarczając 38 autobusów wodorowych dla Transports Metropolitans de Barcelona (TMB) oraz 50 autobusów elektrycznych dla EMT Madrid.
Bełchatów z dofinansowaniem na jeden elektrobus
Kasper Fiszer 05 grudnia 2024
Do Bełchatowa w najbliższych latach powinien dotrzeć kolejny autobus elektryczny. Miasto chce kupić go dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Będzie ono przyznane w ramach instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.
Lotnisko Kraków bez pomocy rządu. Specustawy nie będzie
Mateusz Kieruzal 05 grudnia 2024
Rząd pierwotnie wskazywał, że regionalne porty lotnicze są dla niego niezwykle ważne, co mogło dawać do myślenia, że bolączka krakowskiego lotniska (brak decyzji środowiskowej dla nowej drogi startowej) zostanie rozwiązana poprzez przejęcie przez parlament specustawy, która skróci administracyjną walkę. Pomocy jednak nie będzie, gdyż nie jest planowane procesowanie specustawy w tej sprawie.
Kraków kupuje kolejne autobusy elektryczne
Przemysław Farsewicz 05 grudnia 2024
MPK w Krakowie ogłosiło przetarg na łącznie 32 autobusy elektryczne. Zakupy są możliwe dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na zakup zeroemisyjnego taboru Kraków otrzymał ponad 130 mln zł.
Koleje Dolnośląskie chcą kupić 10 pociągów piętrowych
Jakub Rösler 05 grudnia 2024
Koleje Dolnośląskie w dalszym ciągu chcą zakupić 10 piętrowych zespołów trakcyjnych, które miałyby obsługiwać trasę Wrocław – Legnica czy też połączenia do Szklarskiej Poręby. Spółka chce stworzyć grupę zakupową z innymi samorządowymi przewoźnikami i spróbować ogłosić jeden wspólny przetarg na tego typu tabor. KD myślą też o realizacji opcji na Elfy 2.
Warszawa: W 2025 roku remont torów przy Arkadii, na Grójeckiej czy Słomińskiego
Jakub Rösler 04 grudnia 2024
Tramwaje Warszawskie zapowiadają rekordowy rok pod względem remontów obecnej sieci tramwajowej - przewoźnik celuje w naprawę około 10 kilometrów toru pojedynczego, za nawet 95 mln złotych. Nowe tory pojawią się na wiadukcie przy Arkadii, na sporym fragmencie Grójeckiej, czy w końcu na Słomińskiego, od Ronda Żaba do Mostu Gdańskiego. Co jeszcze zaplanował przewoźnik?
Jest przetarg na budowę nowej trasy tramwajowej w Poznaniu
Jakub Rösler 04 grudnia 2024
Właśnie ogłoszono przetarg na dokończenie budowy trasy tramwajowej na Ratajczaka. Dwutorowa trasa tramwajowa tramwajowa ma być gotowa w ciągu 600 dni od zawarcia umowy a miasto chce dofinansować jej budowę ze środków europejskich.
Wrocław. Komunikacja miejska traci na rzecz aut
inf. pras. oprac. JR 04 grudnia 2024
Wrocław przedstawił wyniki kompleksowego Badania Ruchu. W ciągu 6 ostatnich lat o 26% wzrósł odsetek podróży samochodami, którymi wykonywane jest prawie 40% podróży w mieście. O 2% wzrosło również wykorzystanie komunikacji miejskiej, na którą przypada niecałe 22% podróży na terenie Wrocławia. Co istotne, mieszkańcy okolic Wrocławia docierają do niego w głównej mierze z wykorzystaniem aut.
Atak hackerski na systemy MPK Kraków
Redakcja/inf. pras. 04 grudnia 2024
Awaria systemów informatycznych wpływających na obecne problemy w funkcjonowaniu m.in. systemów sprzedaży biletów, strony internetowej MPK oraz innych systemów informatycznych to efekt ataku hackerskiego, który został przeprowadzony wcześnie rano, we wtorek 3 grudnia – informuje MPK w Krakowie. Z uzyskanych informacji wynika, że jest to międzynarodowa grupa hackerska przeprowadzająca na zlecenie ataki na przedsiębiorstwa.
Rowery Veturilo kręcą warszawiaków
UM Warszawa 04 grudnia 2024
Niemal 400 tys. użytkowników skorzystało z rowerów miejskich w Warszawie w 13. sezonie działania systemu wypożyczeń Veturilo. Gdyby policzyć kilometry wykręcone przez miejskich cyklistów, to otrzymalibyśmy dystans ponad 17 mln km. Byłoby to aż 426 okrążeń Ziemi wzdłuż równika!
Modlin: Drastyczny spadek ruchu w listopadzie
Mateusz Kieruzal 04 grudnia 2024
Ruch lotniczy w Modlin odnotował drastyczny, bo prawie 50-proc. spadek w listopadzie, w którym – jak dowiedział się Rynek Lotniczy – niskokosztowe lotnisko obsłużyło zaledwie 109 tys. pasażerów, podczas gdy w analogicznym miesiącu roku 2023 doliczono się prawie 216 tys. podróżnych. Pasażerów ubyło już prawie 600 tys.
Koszalin: Budowa nowego dworca kolejowego nadal wstrzymana
Kasper Fiszer 04 grudnia 2024
Nie ruszyła przerwana w związku z błędami projektowymi budowa nowego dworca kolejowego w Koszalinie. PKP zapewniają, że dążą do jak najszybszego wznowienia robót. Wciąż trwają jednak negocjacje z wykonawcą, a budynek nie zostanie oddany do użytku wcześniej niż w 2026 r.
Na środki z KPO na tramwaje jeszcze poczekamy
Jakub Rösler 03 grudnia 2024
Środki na zakup nowych tramwajów z KPO wciąż czekają na rozdanie. CUPT właśnie przekazał nam, że rozstrzygnięcie konkursu w tej sprawie ponownie odsunęło się w czasie, tym razem na przełom grudnia i stycznia przyszłego roku. Do rozdania jest 866 mln złotych.
Poznań. Blisko remontu torów na alei Wielkopolskiej
Jakub Rösler 03 grudnia 2024
MPK Poznań ma dwie oferty na remont 600 metrów torowiska na alei Wielkopolskiej wraz z przebudową przystanków Klin. Obie mieszczą się w budżecie spółki, dlatego można zakładać, że ten ważny remont w końcu dojdzie do skutku.
Łódź: Roczny bilet ratalny na Migawce najwcześniej w połowie stycznia
Daniel Siwak 03 grudnia 2024
Od stycznia - choć to termin nadal niepewny - ma zacząć obowiązywać nowy bilet roczny w formie ratalnej, ale kodowany na Migawce MPK Łódź. Problem z tym, że Santander, który ma zająć się obsługą kredytową tego produktu, na razie nie udziela żadnych informacji na ten temat.
Paliwa Alternatywne CNG i LNG w Logistyce. Przyszłość, czy Ślepy Zaułek?
art. sponsorowany 03 grudnia 2024
Koszty tradycyjnych paliw nieustannie rosną, a to stawia właścicieli i menedżerów polskich firm transportowych przed koniecznością szukania alternatywnych rozwiązań. Paliwa takie jak CNG, czyli sprężony gaz ziemny oraz LNG, skroplony gaz ziemny, zyskują popularność w branży flotowej. Te alternatywne paliwa mogą obniżyć koszty działalności. Uznaje się je także za bardziej ekologiczne. Czy jednak rzeczywiście te paliwa alternatywne rzeczywiście są przyszłością transportu, czy jedynie przejściowym rozwiązaniem? Zastanowimy się nad tym w niniejszym artykule, a także przedstawimy rozwiązania Eurowag, pozwalające oszczędzać na zakupach paliw.
Płock na zakupach. Poszukuje 5 diesli
Przemysław Farsewicz 03 grudnia 2024
Płock na potrzeby komunikacji miejskiej poszukuje dostawcy dla pięciu autobusów. Odnowa floty ma się opierać w dalszym ciągu o napęd diesla. W kręgu zainteresowania zamawiającego są pojazdy o standardowej długości oraz przegubowe.
Warszawiacy lubią komunikację miejską
UM Warszawa 03 grudnia 2024
Mieszkańcy bardzo dobrze oceniają Warszawski Transport Publiczny – wynika w z najnowszego Barometru Warszawskiego, czyli badania potrzeb, postaw i opinii na temat jakości funkcjonowania stolicy. Komunikacja miejska jest najlepszym sposobem podróżowania po mieście – respondenci najbardziej zadowoleni są z jakości taboru, bezpieczeństwa i liczby przystanków.
Zespół Doradców Gospodarczych TOR nominowany do tytułu „Firma Roku” w 14. edycji Konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Redakcja 03 grudnia 2024
Według statystyk co 20 minut dochodzi do wypadku na polskich drogach, a każdego dnia życie traci średnio 5 osób. Choć liczby te od lat budzą niepokój, działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa przynoszą efekty. Z roku na rok Polska zmniejsza dystans do najbardziej bezpiecznych krajów Europy, co jest zasługą wspólnego wysiłku wielu organizacji, firm i instytucji.
Poznań. 2 etap Tramwaju na Naramowice jednak pomoże Połabskiej
Jakub Rösler 02 grudnia 2024
Jak przekazuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, w ramach budowy 2 etapu Tramwaju na Naramowice miasto chce zbudować również brakującą relację skrętną od nowej trasy w kierunku Połabskiej i Winograd. Włodarz poinformował także, że miasto wciąż myśli o jednoczesnej przebudowie skrzyżowania ulic Garbary, Małe Garbary, Estkowskiego oraz budowie nowych Mostów Chrobrego, w celu zminimalizowania utrudnień w kursowaniu tramwajów od Małych Garbar do Katedry.
Lubuskie: 25 mln złotych na loty do Warszawy i Londynu
Mateusz Kieruzal 02 grudnia 2024
Pod koniec grudnia wygasa umowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT na „promocję regionu” poprzez loty Warszawa – Zielona Góra, lecz lubuski samorząd zamierza dalej dofinansowywać rejs krajowe. Na ten cel wyasygnowano prawie 14,3 mln złotych brutto. Rozpisany został także przetarg na „promocję” w rejsach do Londynu, za którą podatnicy zapłacą 10,5 mln złotych. Lekką ręką z publicznych pieniędzy wydane zostanie prawie 25 mln złotych.
MPK Kraków kupi ponad 40 autobusów. Elektrycznych i wodorowych
Jakub Rösler 02 grudnia 2024
MPK Kraków otrzymało ponad 130 mln złotych dofinansowania do zakupu 42 nowych autobusów bezemisyjnych. Przewoźnik zakupi 32 autobusy elektryczne, zarówno 12- jak i 18-metrowe a także swoje pierwsze autobusy wodorowe w liczbie 10 sztuk.
Kalisz blisko zakupu pierwszych autobusów elektrycznych
Jakub Rösler 02 grudnia 2024
Miejski przewoźnik z Kalisza - Kaliskie Linie Autobusowe, otrzymał tylko jedną ofertę na dostawę nowych autobusów elektrycznych o długości 12 metrów. Mieści się ona w budżecie spółki, dlatego jest spora szansa na to, że na ulice Kalisza w 2026 roku wyjadą pierwsze autobusy elektryczne.
Będą nowe perony na przystanku Warszawa Ursus Północny
PKP Polskie Linie Kolejowe 02 grudnia 2024
Nowe perony wyposażone w wiaty, dojścia i system informacji pasażerskiej zostaną wybudowane na przystanku Warszawa Ursus Północny. PKP Polskie Linie Kolejowe właśnie ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac. Inwestycja o wartości kilkunastu milionów złotych będzie ubiegała się o dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Olsztyn dopłaci i wybiera Irexa na kolejne trzy lata
Przemysław Farsewicz 02 grudnia 2024
Olsztyn poszukuje nowego operatora komunikacji miejskiej w związku z kończącą się 10-letnią umową z dotychczasowym prywatnym przewoźnikiem Irex. Zaskoczenia nie było. Mimo wyższej ceny, kontrakt otrzyma dotychczasowa firma, która świadczy przewozy na ulicach Olsztyna.
Czechy poszukują wykonawcy i operatora kolei na lotnisko w Pradze
Przemysław Farsewicz 01 grudnia 2024
Správa železnic, zarządca czeskiej infrastruktury kolejowej, rozpoczyna proces poszukiwania wykonawcy nowej linii kolejowej na praskie lotnisko. Będzie to pierwszy projekt kolejowy w Czechach, który zostanie zrealizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Zakorkowana Manila. Taxi-skuter rozwiązaniem
Mateusz Kieruzal 01 grudnia 2024
Azja Południowo-Wschodnia to malowniczy region świata, lecz jego bolączką są ogromne „korki”, które występują w każdym dużym ośrodku miejskim. Tak jest również w Manili, a najlepszym sposobem na „sprawne” przemieszczanie się po filipińskiej stolicy jest taxi-skuter.
Koleje Wielkopolskie. Czy pociągi wodorowe będą potrzebne?
Jakub Rösler 01 grudnia 2024
Województwo wielkopolskie dąży do elektryfikacji linii do Wągrowca, co byłoby odpowiedzią na potoki pasażerskie na tym odcinku a także pozwoliłoby uwolnić sporo taboru spalinowego, potrzebnego na innych odcinkach. Jeśli do Wągrowca będą mogły kursować składy elektryczne, to samorząd być może nie będzie musiał kupować jednostek wodorowych, bateryjnych lub spalinowych.
Brno z ofertami na budowę tramwaju w tunelu do osiedla Kamechy
Przemysław Farsewicz 30 listopada 2024
Brno ma już oferty w przetargu na wykonawcę budowy nowej linii tramwajowej do dzielnicy Kamechy. Trasa ma mieć długość około 1,4 km, jej częścią będzie ok. 320-metrowy tunel. Wszystkie oferty są niższe od szacowanej przez miasto wartości. Tramwaje nową linią mają pojechać w 2027 roku.
Tallin zapowiada utrzymanie inwestycji w transport publiczny
Przemysław Farsewicz 30 listopada 2024
Stolica Estonii zapowiedziała, że będzie kontynuować proces modernizacji i unowocześniania transportu publicznego. Projekt budżetu miasta na 2025 rok kładzie w dalszym ciągu nacisk na sprawy związane z tworzeniem konkurencyjnej alternatywy dla samochodów osobowych.
Bielsko-Biała: Znamy oferty w przetargu na 8 autobusów [AKTUALIZACJA]
Roman Czubiński 29 listopada 2024
MZK Bielsko-Biała otworzył oferty w przetargu na dostawę ośmiu spalinowych autobusów trzech różnych kategorii. W każdej z trzech części zamówienia złożono po jednej ofercie. Wszystkie są droższe, niż spodziewał się zamawiający.
Łódzki tunel średnicowy: TBM Faustyna zakończyła drążenie, Katarzyna nadal stoi
Roman Czubiński 29 listopada 2024
Tarcza TBM Faustyna zakończyła dziś drążenie ostatniego tunelu jednotorowego i układanie jego obudowy. Na niektórych wcześniej wykonanych odcinkach trwają prace torowe. Nie wiadomo jednak, czy uda się – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – wznowić wiercenie tunelu dwutorowego jeszcze w grudniu.
Łódź: MPK rozwiezie pomoc dla bezdomnych
Kasper Fiszer 29 listopada 2024
Od dwudziestu lat łódzkie MPK uczestniczy w akcji zimowej pomocy dla osób bezdomnych. Należący do spółki autobus ponownie rozwiezie ciepłą zupę i herbatę. Potrzebujący będą mogli też się w nim ogrzać lub dojechać do noclegowni.
Zduńska Wola: Prawie 13 km nowych dróg dla rowerów
Kasper Fiszer 29 listopada 2024
W najbliższych latach infrastruktura rowerowa w Zduńskiej Woli ma zostać bardzo istotnie rozbudowana. Samorząd planuje realizację dwóch przedsięwzięć, w tym jednego skupionego na ruchu turystycznym. Zasięg części tras będzie wybiegał poza miasto.
ŁKA z kolejnymi pięcioma busami Mercedesa
Kasper Fiszer 29 listopada 2024
Łódzki przewoźnik rozpoczyna eksploatację kolejnych pięciu pojazdów dostarczonych w dwóch jesiennych transzach. To ostatnie dostawy w ramach zamówienia na 14 autobusów. W grudniu ruszyć mają kolejne dwa połączenia: do Łaznowa i Działoszyna.
Jakie tramwaje kupuje Częstochowa?
Jakub Rösler 29 listopada 2024
Częstochowa kupuje trzy nowe tramwaje jednokierunkowe o długości od 28 do 32 metrów. Miasto celuje w tramwaje z udziałem niskiej podłogi na poziomie minimum 70%, które zabiorą na pokład minimum 200 pasażerów. Co jeszcze znajdzie się w nowych wozach MPK Częstochowa?
Szczecin chce następne używane tramwaje z Berlina
Jakub Rösler 28 listopada 2024
Tramwaje Szczecińskie w dalszym ciągu celują w zakupy tramwajów używanych. Ma to związek z brakiem perspektyw pozyskania dużej liczby fabrycznie nowych wagonów. Przewoźnik szczególnie uważnie monitoruje sytuację pojazdów GT6 użytkowanych przez BVG Berlin, które mają być stopniowo wycofywane z powodu zakupów nowych tramwajów od Alstomu. Szczecińska spółka wysłała nawet wstępne zapytanie o wspomniane jednostki, lecz jak na razie nie uzyskała żadnej odpowiedzi.
Alstom świętuje inaugurację sieci Metra w Rijadzie
Alstom 28 listopada 2024
Inauguracja Metra w Rijadzie, poprzez transformację miejskiej mobilności w Arabii Saudyjskiej, stanowi znaczący krok w realizacji Wizji 2030. Sieć metra przyczyni się do poprawy jakości powietrza, zmniejszenia ruchu samochodowego oraz obniżenia emisji. Pociągi Metropolis dla Metra w Rijadzie powstały w zakładzie Alstom w Chorzowie.
Warszawa ma 2 mld złotych z UE na metro i tramwaje
UM Warszawa 28 listopada 2024
Dokładnie 2 mld i 25 milionów zł otrzyma Warszawa z unijnych środków na rozwój transportu publicznego. Z pieniędzy tych dokończone zostaną m.in. budowa ostatniego odcinka II linii metra i budowa trasy tramwajowej do Wilanowa.
Samorządowe miliony złotych na nierentowne lotniska
Mateusz Kieruzal 28 listopada 2024
Prezes portu lotniczego Olsztyn-Mazury uważa, że wielokrotne pokrywanie strat portu lotniczego przez samorząd wojewódzki z publicznych środków jest zasadne. Otóż, nie jest, zwłaszcza, kiedy lotnisko nie rokuje dobrze. Patologią są również fikcyjne „promocje regionu” w liniach lotniczych, które są nie służą ściągnięciu inwestorów, gdyż zasilają wyłącznie konta przewoźników.
Busnex: Po 5 latach mamy na rynku wszystkie modele autobusów
ep. 28 listopada 2024
W grudniu minie 5 lat funkcjonowania Busnex Poland – oficjalnego przedstawiciele marki Yutong w Polsce. – Po pięciu latach obecności mamy na rynku wszystkie modele autobusów – mówi prezes Busnex Marcin Kucharski. Do oferty dołączył właśnie – Yutong E7S – najmniejszy z gamy zeroemisyjnych autobusów miejskich. Ma być odpowiedzią na potrzeby zarówno małych, jak i większych miast.
Kielce blisko swoich pierwszych autobusów elektrycznych
Jakub Rösler 28 listopada 2024
Tylko Solaris chciałby dostarczyć 24 autobusy elektryczne dla Kielc. Oferta producenta mieści się w budżecie stolicy województwa świętokrzyskiego, przez co można zakładać, że zakup uda się doprowadzić do końca. Miasto planuje pozyskać na niego środki z programu Zielony Transport Publiczny.
Bydgoszcz rozbiera tory na Toruńskiej
UM Bydgoszcz 27 listopada 2024
Kontynuowane są prace przy modernizacji torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej. Kończą się rozbiórki. W ramach inwestycji powstaną między innymi nowe wygodniejsze przystanki, które ułatwią korzystanie z komunikacji osobom z niepełnosprawnościami. Zapraszamy do obejrzenia najnowszych zdjęć z postępu robót.
Kraków. Tramwaje wróciły do Mistrzejowic
UM Kraków 27 listopada 2024
Po pięciu miesiącach przerwy tramwaje wróciły do Mistrzejowic. Od 25 listopada składy kursują do przystanku „Miśnieńska”, który jest przedostatnim przed pętlą. Na pętli „Mistrzejowice” tramwaje zawracają w ramach przejazdów technicznych.