SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
W wielu miastach potencjał tramwajów nie jest w pełni wykorzystywany. Pojazdy tracą wiele czasu na skrzyżowaniach z powodu niesprzyjających sygnalizacji, faworyzujących ruch indywidualny. Nie potrzeba wielu inwestycji, by usprawnić i przyspieszyć ruch tramwajów.
Tramwaje Warszawskie wybrały wykonawcę kolejnych priorytetów na światłach
Tramwaje Warszawskie z ofertami na kolejne priorytety – Ochota, Bemowo, Mokotów
Tramwaje Warszawskie przygotują kolejne priorytety: Grójecka, Puławska, Powstańców Śl.
Strasburg: Jak europejska metropolia skorzystała dzięki tramwajom
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Dworzec kolejowy w Jaworniku Polskim stanie się centrum turystyki
Kasper Fiszer 21 listopada 2024
Powiat przeworski zapowiedział remont dworca kolei wąskotorowej w Jaworniku Polskim. Ma on stać się bramą do innych lokalnych atrakcji turystycznych. Będzie to kolejny obiekt na trasie Przeworskiej Kolei Dojazdowej po renowacji.
Używane tramwaje dla Warszawy? “To nie ma sensu”
Jakub Rösler 20 listopada 2024
Mimo tego, że “stopiątki” pozostaną na warszawskich torowiskach jeszcze co najmniej do końca bieżącej dekady, a Tramwaje Warszawskie wciąż nie mają finansowania na zakup nowych tramwajów, to przewoźnik nie rozważa zakupu używanych wagonów z za granicy - “To nie ma sensu” – mówi nam prezes TW, Wojciech Bartelski.
Łódź: Będą kolejne buspasy i wydzielenia torowisk
Roman Czubiński 20 listopada 2024
Urząd Miasta Łodzi oraz miejscy radni planują serię działań przyspieszających tramwaje i autobusy w wybranych punktach miasta. Na najbliższe miesiące zaplanowano wydzielenie z jezdni kolejnych odcinków torowisk i pasów dla autobusów, a także wydłużenie części przystanków, by mogły zatrzymywać się przy nich dwa składy tramwajowe naraz. Kroki te mają pomóc w rozwiązaniu jednego z największych problemów łódzkiej komunikacji miejskiej - zbyt długich czasów przejazdu i niepunktualności.
Wrocław z drugą najlepszą infrastrukturą rowerową w kraju
UM Wrocław 20 listopada 2024
Instytut OGB przepytał 10600 osób z 18 miast w Polsce. Sprawdzano przyjazność miasta, jakość życia, wsparcie dla seniorów. W zestawieniu ogólnym Wrocław wyprzedza 16 miast, nieznacznie ustępując tylko Warszawie. Szczegóły badania zamieszcza ekspercki portal lokalnapolityka.pl.
Warszawa ma środki unijne na zieloną transformację centrum
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej 20 listopada 2024
Stolica uzyska ponad 400 mln złotych na wsparcie zielonej transformacji miasta. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i miasta Warszawa podpisali umowy na pożyczki, które są realizowane z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). W uroczystości uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
I Konferencja Transport Publiczny już za kilka tygodni
redakcja 20 listopada 2024
Stowarzyszenie Operatorów PTZ Polski PKS zaprasza na I Konferencję "Transport Publiczny", która odbędzie się w Wiśle od 10 do 12 grudnia. Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości transportu autobusowego oraz kolejowego w naszym kraju.
Białystok z planami przebudowy 27 zatok autobusowych
Przemysław Farsewicz 20 listopada 2024
Białystok zamierza poprawić infrastrukturę przystankową. Miasto rozpisało przetarg na zaprojektowanie robót i wykonanie prac związanych z przebudową zatok autobusowych. Postępowanie obejmie 27 przystanków.
Tychy kupują autobusy z kolejnym rodzajem napędu
Jakub Rösler 19 listopada 2024
PKM Tychy kupuje swoje pierwsze autobusy elektryczne. Oznacza to już kolejny rodzaj napędu pojazdów użytkowanych przez tyskiego przewoźnika. PKM chce zakupić 10 autobusów o długości 12 metrów zdolnych pokonywać na jednym ładowaniu minimum 260 kilometrów.
MPK Poznań: Modernizacja pierwszego Tramino w terminie
Jakub Rösler 19 listopada 2024
Modernizacja pierwszego Tramino - S100 dla MPK Poznań przebiega bez opóźnień, co oznacza, że tramwaj powinien wyjechać na poznańskie torowiska w przyszłym roku. Wciąż nie wiadomo natomiast, jaki kolor będzie miał wagon po zakończeniu przywracania go do eksploatacji.
Poznań testuje czy rowery cargo sprawdzają się w ruchu podmiejskim
Redakcja/inf. pras. 19 listopada 2024
Poznań będzie jednym z pięciu europejskich miast, w których odbędzie się tzw. eksperyment przejściowy. Jego celem jest testowanie rozwiązań, które uczynią podróże rowerowe bardziej atrakcyjnymi, w przypadku Poznania sprawdzane będą zagadnienia związane z podmiejskim ruchem rowerów Cargo.
Toruń i sto lat autobusów
UM Toruń 19 listopada 2024
Prawdziwa gratka czekała w sobotę, 16 listopada 2024 r. na miłośników komunikacji miejskiej i zabytkowych pojazdów w Toruniu. Tego dnia, w setną rocznicę wyjazdu pierwszego autobusu miejskiego na toruńskie ulice, Miejski Zakład Komunikacji zaprosił pasażerów na bezpłatne przejażdżki Jelczem „ogórkiem” i Jelczem 120 MM/1.
CPK pokazuje wizualizację stacji Brzeziny na linii „Y”
Roman Czubiński 19 listopada 2024
Trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej dla stacji kolejowej przy linii dużych prędkości 85 w Brzezinach pod Łodzią – informuje biuro prasowe CPK. Jak wynika z opisu oraz wizualizacji, obiekt będzie wyposażony w liczne udogodnienia dla podróżnych. Inwestycja znacząco poprawi dostępność komunikacyjną Brzezin i okolic oraz da nowy impuls gospodarce regionu.
Kraków: W grudniu otwarcie trzech nowych przystanków
Roman Czubiński 19 listopada 2024
Budowa przystanku Kraków Piastów zakończy się jeszcze w tym roku. Mieszkańcy osiedla Mistrzejowice zyskają dzięki temu lepszy dostęp do kolei wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy – informują PKP PLK. Inwestycja jest elementem programu przystankowego, finansowanego z budżetu państwa.
Erfurt tnie rozkłady jazdy tramwajów. Brakuje motorniczych
Przemysław Farsewicz 19 listopada 2024
Przedsiębiorstwo transportowe Erfurter Verkehrsbetriebe jest zmuszone znacząco ciąć połączenia tramwajowe. Firma boryka się z brakami kadrowymi. Okazuje się, że pracownicy chcą większego balansu pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Wrocław zapowiada przetarg na projekt tramwaju na Klecinę
Bartosz Chochołowski/wroclaw.pl 18 listopada 2024
Jeszcze tej jesieni spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosi przetarg na projekt tramwaju na Klecinę. To jedna z inwestycji zapowiadanych we Wrocławskim Programie Tramwajowym. Jest jednak zmiana wobec wcześniejszych zapowiedzi - projektant będzie musiał wziąć pod uwagę dwa warianty przebiegu trasy. Ten nowy jest dość zaskakujący - trasa ma omijać zabudowaną część osiedla.
Świąteczna bimba już na ulicach Poznania
MPK Poznań 18 listopada 2024
Rozświetlony tysiącami lampek, w czapce świętego Mikołaja i pachnący piernikami. Świąteczny tramwaj w zupełnie nowej odsłonie będzie kursował na linii 24. Premierowy kurs z pasażerami i pasażerkami miał miejsce w sobotnie popołudnie, 16 listopada.
Poznań. Kto zaprojektuje drugi etap Tramwaju na Naramowice?
Jakub Rösler 18 listopada 2024
Poznań otrzymał sporo ofert na wykonanie projektu dla budowy nowej trasy tramwajowej - tzw. drugiego etapu Tramwaju na Naramowice, od pętli Wilczak do Małych Garbar. Większość z nich przekracza jednak budżet samorządu. Miasto chce budować 2-kilometrową trasę w latach 2028-2030, a jej realizacja przesunęła się w czasie z powodu ogromnych kosztów - szacowanych aktualnie na 770 mln złotych.
Wizz Air: Radom? „Okęcie” priorytetem
Mateusz Kieruzal 18 listopada 2024
– Dyskusja o ograniczeniach infrastrukturalno-operacyjnych Lotniska Chopina trwa już naprawdę długo. Przecież „Okęcie” jest koordynowane od ponad dziesięciu lat, wprowadzona została cisza nocna, a Wizz Air nieustannie kontynuuje wzrost w Warszawie – wyznał w rozmowie z Rynkiem Lotniczym, Piotr Trawka, dyrektor ds. rozwoju siatki połączeń w węgierskim niskokosztowcu, który nie ma „w Polsce swoich sympatii ani antypatii”.
MPK Kraków: Za wcześnie, by stawiać tylko na napędy alternatywne
Roman Czubiński 18 listopada 2024
Pozyskanie dużej liczby autobusów spalinowych ma dać krakowskiemu MPK pewność dostępności floty podczas niskich temperatur – wyjaśnia przewoźnik. Choć spółka inwestuje także w napędy alternatywne w autobusach, w najbliższym czasie nie zamierza zrezygnować z silników Diesla. Ponieważ zakup bez dofinansowania zewnętrznego byłby zbyt dużym ciężarem, spółka zdecydowała się na leasing – mówi „Transportowi Publicznemu” rzecznik prasowy MPK Kraków.
Zajezdnia Helenówek. Są pierwsze efekty budowy nowego Zakładu Techniki MPK Łódź
UM Łódź, oprac. DS 18 listopada 2024
Na terenie dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Zgierskiej powstaje nowoczesny Zakład Techniki MPK Łódź. Prace budowlane nie zwalniają tempa. Obiekt został już niemal całkowicie zadaszony, a w jego wnętrzach montowane są pierwsze elementy wyposażenia.
Wyborski (PKP PLK): Trakcja musi być samodzielna, prywatyzacja niewykluczona
Łukasz Malinowski 18 listopada 2024
PKP PLK chce traktować zależną spółkę Trakcja jak każdego innego wykonawcę. Obecnie rozważanych jest kilka scenariuszy przyszłości spółki, a żaden, łącznie z prywatyzacją, nie został wykluczony.
Tramwaje Warszawskie planują przetarg na tramwaje. Do 160 wagonów
Jakub Rösler 18 listopada 2024
Tramwaje Warszawskie są praktycznie gotowe do ogłoszenia przetargu ramowego na zakup nowych tramwajów. Przewoźnik chce kupić do 160 tramwajów, zarówno jedno- jak i dwukierunkowych, z czego 20 pojazdów to zamówienie podstawowe. Problemem są środki finansowe, których TW ciągle nie mają, a zdaniem spółki ogłaszanie przetargu bez zabezpieczonego finansowania mija się z celem. Kiedy Warszawa doczeka się więc kolejnych nowych tramwajów?
Coraz więcej miast zakazuje współdzielonych hulajnóg
Przemysław Farsewicz 17 listopada 2024
Stolica Hiszpanii cofa pozwolenia firmom Dott, Lime i Tier Mobility. Nie wypuści na ulice także urządzeń nowych podmiotów. Ratusz czeskiego Brna również chce zakazać poruszania się hulajnogami i monocyklami w centrum Brna. Melbourne w Australii - po dwuletnim pilotażu - także postanowiło właśnie zakazać współdzielonych elektrycznych urządzeń. Powodem we wszystkich przypadkach jest bezpieczeństwo pieszych.
PKP PLK: Nie ma rozwoju portów bez kolei
Roman Czubiński 17 listopada 2024
Trzeba przyjrzeć się możliwościom poprawy przepustowości na liniach obsługujących porty bez czekania na wielkie inwestycje. Wydłużanie torów stacyjnych mogłoby być finansowane z osobnego programu – powiedział podczas Pomorskiego Kongresu Transportu Intermodalnego pełnomocnik zarządu PKP PLK ds. przygotowania inwestycji Rafał Banaszkiewicz. Jak dodał, zarządca infrastruktury stara się ograniczyć liczbę koniecznych zezwoleń na inwestycje, a same przebudowy prowadzić tak, by jak najmniej ograniczać ruch.
Rząd przedstawił nowe propozycje w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach
Mikołaj Kobryński 17 listopada 2024
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak, szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawili dziś plan zmian mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zakres zmian jest szeroki. Obejmie przede wszystkim zaostrzenie systemu sankcji. Przewidziano jednak również dwie zmiany wychodzące naprzeciw oczekiwaniom obywateli.
Praga: Trasa tramwajowa do Stadionu Strahov z pozwoleniem na budowę
Przemysław Farsewicz 16 listopada 2024
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), operator komunikacji w stolicy Czech, uzyskał pozwolenie na budowę kolejnej, 1,3-kilometrowej trasy tramwajowej Malovanka – Strahov. W przyszłym roku ruszy przetarg na realizację torowiska.
CMK: Co z przystankiem Biała Rawska? Nie wcześniej niż 2026 rok
Daniel Siwak 16 listopada 2024
Przy Centralnej Magistrali Kolejowej ma powstać nowy przystanek Biała Rawska. To już wiemy. PKP Polskie Linie Kolejowe – po czteroletniej przerwie – zaczęły analizę dotyczącą wykonania tej inwestycji. Ministerstwo Infrastruktury jest także "na tak". Na jakim więc etapie realizacji jesteśmy?
PKP sprzedadzą dawny dworzec w Makowie Maz.
Kasper Fiszer 16 listopada 2024
Właściciel nieczynnego dworca dawnej Mławskiej Kolei Dojazdowej planuje go sprzedać. Tłumaczy, że przejęciem obiektu nie był zainteresowany lokalny samorząd. Od lat 80. zeszłego stulecia budynek nie służył obsłudze podróżnych.
ZUE zadowolona z wyników. Liczy na kontrakty kolejowe, także za granicą
Redakcja 16 listopada 2024
– Pomimo wymagających warunków rynkowych, nasze wyniki po trzech kwartałach oceniamy jako dobre. Zwiększyliśmy przychody, a także posiadamy portfel zamówień wart ok. 1,2 mld zł – mówi Wiesław Nowak, prezes Zarządu ZUE, podsumowując wynik za 9 miesięcy roku.
Komisja Europejska mówi „tak” miliardom dla Polski
inf. pras./red. 16 listopada 2024
Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej dotycząca drugiego i trzeciego wniosku Polski o płatność z KPO. Procedura na poziomie unijnym nadal trwa, ale jeszcze przed końcem roku spodziewany jest wpływ 40 mld zł. To będzie największy przelew jaki jednorazowo trafi do naszego kraju – podkreśla Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Gliwice z umową na elektryczne Solarisy
Redakcja/inf. pras. 15 listopada 2024
Do Gliwic trafi kolejnych dziesięć elektrycznych, niskopodłogowych, zeroemisyjnych autobusów marki Solaris. Umowa na dostawę nowych pojazdów została podpisana 14 listopada w gliwickim Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej.
Lotnisko Olsztyn-Mazury: Zasadne pokrywania strat przez marszałka
Mateusz Kieruzal 15 listopada 2024
Zasypywanie wielomilionowych strat portu lotniczego Olsztyn-Mazury przez samorząd marszałkowski – zdaniem prezesa lotniskowej spółki – jest zasadne, gdyż ma to być „kluczowa infrastruktura komunikacyjna” północno-wschodniego regionu Polski. Wiktor Wójcik uważa także, że „promocja regionu” jest narzędziem, który pomaga w ściąganiu zagranicznych turystów.
Jaka będzie ulica Ruska we Wrocławiu?
UM Wrocław 15 listopada 2024
Ulica Ruska we Wrocławiu ma zyskać charakter deptaku z uspokojonym ruchem samochodów. Właśnie zakończył się kolejny etap prac projektowych. Plany, konsultowane ostatnio z mieszkańcami i konserwatorem zabytków, zakładają m.in. posadzenie drzew, montaż ławek i przebudowę nawierzchni. Projekt rewitalizacji ul. Ruskiej powinien być gotowy już w 2025 roku.
Remont Śmigłego-Rydza w Łodzi. Zmiany w organizacji ruchu i trasach MPK Łódź
UM Łódź 15 listopada 2024
Od soboty, 16 listopada drogowcy rozpoczną kolejny etap remontu ul. Śmigłego-Rydza w Łodzi. Prace będą prowadzone na jezdni w rejonie ronda Broniewskiego w kierunku ul. Śląskiej. Na tym odcinku zmieni się organizacja ruchu. Inaczej pojadą autobusy MPK Łódź.
Mevo kończy rok
UM Gdańsk, gdansk.pl 15 listopada 2024
Okrągły rok stuknie MEVO w sobotę, 16 listopada. OM GGS, które odpowiada za projekt, podaje pierwsze całoroczne statystyki i zaprasza do korzystania z atrakcji towarzyszących pierwszym urodzinom roweru metropolitalnego. Przez rok z systemu skorzystało prawie 3 mln podróżnych, którzy przejechali prawie 10 mln kilometrów.
Olsztyn zamawia pierwsze elektryki. Może ich być nawet 40
Przemysław Farsewicz 15 listopada 2024
Olsztyn ruszył z przetargiem na dostawy autobusów elektrycznych. Będą to pierwsze pojazdy tego typu we flocie miejskiego przewoźnika - MPK Olsztyn. Zakup ma zostać sfinansowany ze środków unijnych z programu Polska Wschodnia i dotyczy 20 lub nawet 40 nowych autobusów.
Gdańsk. Jak będzie wyglądać Centrum Południe? Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję
UM Gdańsk, gdansk.pl 15 listopada 2024
Dwie drugie i dwie trzecie nagrody oraz wyróżnienie - w taki sposób, 13 listopada 2024 r. rozstrzygnięto konkurs na koncepcję przyszłości Centrum Południe. Wszystkie docenione w konkursie prace posłużyć mają dalszemu kształtowaniu centralnej przestrzeni dla południowych dzielnic Gdańska.
MPK Łódź z autobusami wodorowymi. W trakcie konsultacje rynkowe
Daniel Siwak 14 listopada 2024
O planach zakupu autobusów napędzanych wodorem dla łódzkiej komunikacji miejskiej, mówiono w ostatnich latach. Przed ogłoszeniem przetargu na najem długoterminowy MPK Łódź chce najpierw przeprowadzić dialog z producentami.
Solaris zdobywa zamówienie na 45 dwuprzegubowych autobusów elektrycznych
Redakcja/inf. pras. 14 listopada 2024
Solaris wygrał przetarg na 45 dwuprzegubowych autobusów elektrycznych Urbino 24 electric w wersji MetroStyle, które zostaną włączone do sieci transportowej belgijskiego miasta Liège. Pierwsze zamówienie w ramach przetargu zostało złożone na 18 autobusów. Jest to największy do tej pory przetarg na dwuprzegubowe autobusy wygrany przez producenta.
Kraków: Tramwaje wkrótce wrócą do Mistrzejowic
UM Kraków 14 listopada 2024
Zakończenie budowy nowej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju planowane jest na pierwszy kwartał 2026 r., jednak już za kilka dni, 23 listopada, tramwaje powrócą do Mistrzejowic. We wtorek, 12 listopada, zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Kracik wizytował plac budowy KST IV, aby ocenić postępy prac na tej kluczowej dla miasta inwestycji.
Łódzkie ze strategią ZIT. Dwie inwestycje tramwajowe
Kasper Fiszer 14 listopada 2024
Zapadły ostateczne decyzje związane z nową strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla aglomeracji łódzkiej. Akceptacja dokumentu zaproponowanego przez Łódzki Obszar Metropolitalny oznacza dostęp do unijnych środków na dwie inwestycje tramwajowe: po jednej w Łodzi i Zgierzu. W Pabianicach ponownie zakupione zostaną zaś autobusy dla MZK.
Autobusy wodorowe Arthur Bus debiutują w Polsce
UM Świdnik 14 listopada 2024
Po czterech latach starań w Świdniku rusza komunikacja miejska. W ubiegłym tygodniu, w obecności burmistrza Marcina Dmowskiego, Tomasza Fulary, wiceprezydenta Lublina, starosty świdnickiego Waldemara Jaksona i Rafała Słomki, dyrektora technicznego firmy Arthur Bus, odbyło się przekazanie trzech autobusów wodorowych zbudowanych przez Arthur Busa dla Świdnika.
Tramwaje Szczecińskie wybierają Gammy
Jakub Rösler 13 listopada 2024
Tramwaje Szczecińskie rozstrzygnęły przetarg na dostawę 4 lub 12 w pełni niskopodłogowych tramwajów dwukierunkowych. Jedynym oferentem był Modertrans i to właśnie firma z Poznania dostarczy do Szczecina swoje kolejne tramwaje. Nie będą to jednak znane w mieście Bety, lecz tramwaje z rodziny Gamma.
Poznań i remont torów wzdłuż alei Wielkopolskiej
Jakub Rösler 13 listopada 2024
Trwa przetarg na remont 610-metrów trasy tramwajowej na alei Wielkopolskiej w Poznaniu. Poza torowiskiem i nowymi słupami trakcyjnymi przebudowę przejdzie również zespół przystanków Klin. Prace potrwają 60 dni, lecz nie dłużej niż do 31 marca przyszłego roku.
Jak idzie budowa tramwaju do Dw. Zachodniego
UM Warszawa 13 listopada 2024
Budowa linii tramwajowej do Dworca Zachodniego wchodzi w kolejny etap. Prace będą teraz odbywały się niemal na całej długości nowej trasy. Oznacza to zmiany dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Pierwsze z nich już w czwartek 14 listopada.
Bolt poprawi bezpieczeństwo przejazdów
Bolt 13 listopada 2024
Bolt przeznaczy 100 milionów euro w ciągu trzech lat na wsparcie działań Zespołu ds. Bezpieczeństwa Bolt poprzez rozwój produktów, wsparcie klientów, podnoszenie świadomości na temat funkcji bezpieczeństwa oraz rozbudowę środków prewencyjnych, aby zapobiegać naruszeniom bezpieczeństwa. Ogłoszenie globalnego zobowiązania jest kolejnym krokiem firmy w zakresie zapewniania bezpieczeństwa i podnoszenia standardów w przejazdach zamawianych przez aplikację Bolt.
Ekologiczne parkingi P+R na Młocinach i Wilanowskiej
UM Warszawa 13 listopada 2024
Ostatnia kondygnacja parkingu P+R Metro Młociny zostanie przebudowana. Będzie nowa posadzka, panele fotowoltaiczne, pompa ciepła i magazyn energii. W ramach podpisanej właśnie umowy wymienione zostanie również całe oświetlenie węzła na energooszczędne. A na Wilanowskiej – zielona ściana.
MZK Bydgoszcz kupiły Mercedesy. Jest umowa
Redakcja/inf. pras. 13 listopada 2024
W piątek (8 listopada) Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy podpisały umowę o wartości prawie 31 mln zł na dostawę 12 nowych autobusów w formie leasingu. Nowe mercedesy zastąpią najbardziej wysłużone pojazdy.
Kolej Plus już 3 mld złotych droższa, a to nie koniec. Co dalej?
Jakub Rösler 13 listopada 2024
Ministerstwo Infrastruktury wraz z PKP PLK kończą przegląd i optymalizację projektów z programu Kolej Plus. Już na etapie dokumentacyjnym koszty realizacji całego programu wzrosły o 3 mld złotych, dlatego trwają przymiarki nad zmianą zakresu niektórych projektów oraz zaniechaniem następnych zadań w jego ramach i zastąpieniu drogich pociągów tańszymi autobusami. Jednocześnie Ministerstwo zapowiada dalsze prace rewitalizacyjne w ramach bieżących działań, niewchodzących w zakres Kolei Plus.
Jakie autobusy chce wyleasingować MPK Kraków?
Roman Czubiński 12 listopada 2024
Nawet 200 nowych autobusów zamierza pozyskać w formie leasingu krakowski przewoźnik miejski. Nie jest wykluczone, że wszystkie będą miały wyłącznie napęd spalinowy – zastosowanie modułu hybrydowego jest w części zadań premiowane dodatkowymi punktami, ale nie obowiązkowe. Spółka przywiązuje za to dużą wagę do pojemności autobusów oraz do ograniczenia zużycia paliwa.
Łódź: Bilet roczny na subskrypcję
Roman Czubiński 12 listopada 2024
Z początkiem przyszłego roku ma wejść w życie nowa formuła płatności za bilet roczny. Możliwość rozłożenia jej na miesięczne raty w wysokości niespełna 100 zł ma przekonać do komunikacji miejskiej nowych użytkowników. Padły też zapowiedzi kolejnych zmian ułatwiających płatności za przejazd oraz przyspieszających same pojazdy.
Tramwaj do Wilanowa – kolejne zmiany w kursowaniu WTP
Jakub Rösler 12 listopada 2024
Nowa trasa tramwajowa do Miasteczka Wilanów działa już od dwóch tygodni. Na warszawskich ulicach pojawiły się tramwaje dwóch linii – 14 i 16. Kolejne zmiany w stołecznym układzie komunikacyjnym wprowadzone zostaną w sobotę 16 listopada. Przed podróżą warto sprawdzić nowy rozkład jazdy.
Gliwice chcą mieć cztery nowe centra przesiadkowe
UM Gliwice 12 listopada 2024
Gliwice planują wykorzystać środki z programu FEnIKS na budowę czterech "węzłów przesiadkowych" na terenie miasta. Miałyby one powstać w różnych rejonach Gliwic, a dwa z nich są związane z planami PKP PLK odnośnie budowy nowych przystanków kolejowych - w Łabędach oraz na Koperniku.
Łódzki tunel średnicowy. Czy kolejna kamienica może się zawalić?
Daniel Siwak 12 listopada 2024
Są kolejne niepokojące informacje z placu budowy tunelu średnicowego w Łodzi. Kiedy w nocy z 9 na 10 listopada tarcza TBM Katarzyna przechodziła pod kamienicą przy al. 1 Maja 21, zaistniała konieczność interwencyjnego wzmocnienia gruntu. Poinformowała o tym spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
Bratysława chce doprowadzić tramwaj pod lotnisko
Przemysław Farsewicz 11 listopada 2024
Gmina Bratysława chce przedłużyć linię tramwajową pod terminal lotniska. Pasażerowie zyskaliby wygodny transfer do centrum stolicy. W ramach budowy nowej linii powstać musiałby wiadukt nad autostradą. Trwają już przygotowania do rozpisania przetargu.
Armenia. Erywań wprowadza pierwsze nowe trolejbusy
Przemysław Farsewicz 11 listopada 2024
Chiński producent Zhongtong dostarczył do stolicy Armenii pierwszych piętnaście trolejbusów. Nowe pojazdy mają ruszyć na ulice Erywania jeszcze w listopadzie. Tym samym wycofany z ruchu zostanie ostatni czechosłowacki wiekowy już trolejbusy Škoda 14 Tr.
Pierwszy nowy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej już w przyszłym roku
Mikołaj Kobryński 11 listopada 2024
Krajowi armatorzy, realizujący połączenia promowe pomiędzy Polską a Szwecją, mierzą się z coraz bardziej prężną konkurencją zagraniczną. W barwach Polferries pływa pierwszy nowoczesny prom produkcji włoskiej, jednak na nowe jednostki wciąż czeka Polska Żegluga Morska. Pierwszy nowy prom, budowany w Gdańsku, trafi do niej w przyszłym roku w trzecim kwartale.
„Zielona” Astypalea, czyli autobusy na telefon
Mateusz Kieruzal 10 listopada 2024
Astypalea to malutka, grecka wyspa-pionier we wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań transportu publicznego. Przystanki są prowizoryczne, rozkładu jazdy nie ma, a elektryczne vany vel autobusy Volkswagena zamawia się przez mobilną aplikację. Choć komunikaty wskazywały to „zieloność” wyspy, to rzeczywistość jest zgoła inna.
Bratysława kupuje tramwaje długie jak basen olimpijski
Farsewicz Przemysław 10 listopada 2024
Dopravný podnik Bratislava (DPB), operator komunikacji w stolicy Słowacji, ogłosił przetarg na zakup tramwajów o długości do 49 m. Pozwoli to na zwiększenie zdolności przewozowej na najpopularniejszych trasach.
Lufthansa w Bydgoszczy. Bez wsparcia marszałka
Mateusz Kieruzal 10 listopada 2024
Po 1870 dniach przerwy Lufthansa ponownie zawita do Bydgoszczy. Rejsy z i do Frankfurtu nad Manem będą odbywać się na zasadach komercyjnych – Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego nie planuje wspierać finansowo lotów niemieckiego flagowca.